X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 22:00
Utwory poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii zabrzmiały w audycji na historycznym instrumencie, w interpretacji holenderskiego pianisty – Ronalda Brautigama.
Audio
  • "Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/VectorVictor

"Ten młody geniusz zasługuje na wsparcie, aby mógł podróżować. Gdyby kontynuował tak, jak zaczął, z pewnością zamieniłby się w drugiego Wolfganga Amadeusza Mozarta – to jest opinia Christiana Gottloba Neefego o jego młodym uczniu – Ludwiku van Beethovenie. Została opublikowana kilka miesięcy przed ukazaniem się drukiem trzech sonat na fortepian, skomponowanych przez "drugiego Wolfganga Amadeusza".

W październiku 1783 roku u Bosslera w Spirze wysztychowany został sonatowy tryptyk. Na karcie tytułowej tego wydawnictwa było napisane: "Trzy Sonaty na Pianoforte, poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii, skomponowane przez jedenastoletniego Ludwiga van Beethovena". Nawet jeśli do wieku młodego adepta kompozycji wkradła się niewielka nieścisłość – Beethoven miał w rzeczywistości 13 lat, to jednak wielkiej różnicy to nie czyni. Świadczy to wielkim talencie cudownego dziecka, które wstępowało w nastoletni wiek.

Do tych utworów – dzięki adresatowi dedykacji – przylgnął podtytuł Sonaty elektorskie (niem. Kurfürstensonaten). W spisie dzieł nieopusowanych Beethovena odnotowane zostały pod numerem 47. Jeśli nawet są dość proste, to jednak zapowiadają kunszt przyszłych sonat fortepianowych, a niejeden ich szczegół będzie później, w dojrzałej twórczości Beethovena, twórczo rozwinięty. Szczególnie ciekawa pod tym względem jest Sonata f-moll WoO 47 nr 2, której charakter i brzmienie wieszczy najbardziej burzliwe epizody choćby przyszłej Sonaty c-moll op. 13, zwanej "Patetyczną".

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aspekt wykonawczo-interpretacyjny w twórczości Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:48
W audycji "Beethoven 2020" rozmawialiśmy o wczesnej twórczości Ludwiga van Beethovena, ale w połączeniu z pewną legendą i tradycją wykonawczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty instrumentalne młodego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 09:45
Każdy wielbiciel twórczości Ludwika van Beethovena bez trudu wymieni cały jego z dziedziny koncertów instrumentalnych. Ale na dziełach opusowanych, wydanych za życia kompozytora, wcale ta dziedzina jego twórczości się nie wyczerpuje, o czym będzie można się przekonać w audycji.
rozwiń zwiń