"Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 22:00
Utwory poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii zabrzmiały w audycji na historycznym instrumencie, w interpretacji holenderskiego pianisty – Ronalda Brautigama.
Audio
  • "Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/VectorVictor

"Ten młody geniusz zasługuje na wsparcie, aby mógł podróżować. Gdyby kontynuował tak, jak zaczął, z pewnością zamieniłby się w drugiego Wolfganga Amadeusza Mozarta – to jest opinia Christiana Gottloba Neefego o jego młodym uczniu – Ludwiku van Beethovenie. Została opublikowana kilka miesięcy przed ukazaniem się drukiem trzech sonat na fortepian, skomponowanych przez "drugiego Wolfganga Amadeusza".

W październiku 1783 roku u Bosslera w Spirze wysztychowany został sonatowy tryptyk. Na karcie tytułowej tego wydawnictwa było napisane: "Trzy Sonaty na Pianoforte, poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii, skomponowane przez jedenastoletniego Ludwiga van Beethovena". Nawet jeśli do wieku młodego adepta kompozycji wkradła się niewielka nieścisłość – Beethoven miał w rzeczywistości 13 lat, to jednak wielkiej różnicy to nie czyni. Świadczy to wielkim talencie cudownego dziecka, które wstępowało w nastoletni wiek.

Do tych utworów – dzięki adresatowi dedykacji – przylgnął podtytuł Sonaty elektorskie (niem. Kurfürstensonaten). W spisie dzieł nieopusowanych Beethovena odnotowane zostały pod numerem 47. Jeśli nawet są dość proste, to jednak zapowiadają kunszt przyszłych sonat fortepianowych, a niejeden ich szczegół będzie później, w dojrzałej twórczości Beethovena, twórczo rozwinięty. Szczególnie ciekawa pod tym względem jest Sonata f-moll WoO 47 nr 2, której charakter i brzmienie wieszczy najbardziej burzliwe epizody choćby przyszłej Sonaty c-moll op. 13, zwanej "Patetyczną".

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aspekt wykonawczo-interpretacyjny w twórczości Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:48
W audycji "Beethoven 2020" rozmawialiśmy o wczesnej twórczości Ludwiga van Beethovena, ale w połączeniu z pewną legendą i tradycją wykonawczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty instrumentalne młodego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 09:45
Każdy wielbiciel twórczości Ludwika van Beethovena bez trudu wymieni cały jego z dziedziny koncertów instrumentalnych. Ale na dziełach opusowanych, wydanych za życia kompozytora, wcale ta dziedzina jego twórczości się nie wyczerpuje, o czym będzie można się przekonać w audycji.
rozwiń zwiń