Eleanor Steber - wielki talent, bez wielkiego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 15:42
Jedną z najwybitniejszych śpiewaczek amerykańskich drugiej połowy XX wieku była Eleanor Steber, sopran niezwykle wszechstronny - a zarazem żywy dowód na to, że do wielkiej kariery sam talent nie wystarczy, trzeba jeszcze mieć… szczęście.
Audio
  • Eleanor Steber - wielki talent, bez wielkiego szczęścia (Teatrzyk Pana Piotra/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Angelo Cordeschi

Steber śpiewała Mozarta co najmniej równie dobrze, jak legendarne soprany z wiedeńskiego, powojennego "zespołu", obecne na wszystkich płytach tamtych czasów. Zachwycał się nią sam Bruno Walter, a jednak nagrała tylko jedną rolę z tego repertuaru, i to po angielsku. W Bayreuth wystąpiła tylko raz. Mogła być wielką Normą Belliniego, ale w czasach Marii Callas nikt jej tego nie zaproponował. Karkołomnej roli Cesarzowej w Kobiecie bez cienia Ryszarda Straussa nauczyła się za wcześnie, zanim jeszcze utwór dotarł do Metropolitan Opera, i w końcu nigdy jej na scenie nie zaśpiewała. Nie ufano dziewczynie z zachodniej Wirginii, której legenda narasta dopiero dzisiaj.​

***

Tytuł audycji: Teatrzyk Pana Piotra 

Prowadzi: Piotr Kamiński

Data emisji: 29.03.2020

Godzina emisji: 22.40


Zobacz więcej na temat: opera Piotr Kamiński
Czytaj także

"Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 16:10
W "Operze pod gwiazdami" - słynna XVIII-wieczna opera kompozytora niemieckiego w wykonaniu Chóru Opery Wrocławskiej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jarosława Thiela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Opera Kameralna przyłącza się do akcji #zostańwdomu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 00:15
- W ramach akcji #zostańwdomu udostępniamy nasze nagrania audio i wideo, a także zdjęcia ze spektakli czy wystawy. Wiele z nich nie było nigdy wcześniej publikowanych. To naprawdę unikalny moment - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
rozwiń zwiń