X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urszula Kryger: ubolewam, że nie mogę powiedzieć "jestem pianistką"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 12:00
- Nie da się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy trudniejsza jest gra czy śpiew. Jedno wiem na pewno, że nie da się równolegle prowadzić obu tych kierunków. A jeśli nie poświęca się wystarczającej ilości czasu na to, żeby te umiejętności podtrzymywać i rozwijać, to niestety się je traci - mówiła w Dwójce słynna polska śpiewaczka.
Audio
  • Urszula Kryger o śpiewie, fortepianie i pedagogice (Cafe "Muza"/Dwójka)

Urszula Kryger to absolwentka dwóch wydziałów: fortepianu i wokalno-aktorskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi, zwyciężczyni Konkursu im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a także Konkursów im. J. Brahmsa w Hamburgu i ARD w Monachium. Artystka podkreśla jednak, że na grę na fortepianie nie ma już wystarczająco dużo czasu. - Granie podtrzymuję tym, że gram ze studentami. Ale to, co gram, jest osiągalne bez ćwiczenia - mówiła śpiewaczka. - Nie da się mieć wszystkiego, jeszcze przy pracy pedagogicznej, która pochłania bardzo dużo energii. To nieustające myślenie, jaki program powinni śpiewać i jak jeszcze nimi pokierować. No i w tym wszystkim fortepian stracił.

Urszula Kryger w Radiowej Dwójce w audycji "Znacie, to posłuchajcie">>>

Artystka uprawia lirykę wokalną, śpiewa również  partie w dziełach oratoryjno-kantatowych. Jako pierwsza polska śpiewaczka w 1995 roku wystąpiła w mediolańskiej La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. W 1996 roku z wielkim sukcesem zadebiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie partią Angeliny w operze Kopciuszek Gioachino Rossiniego. Dokonała wielu nagrań płytowych, a także dla rozgłośni radiowych w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii.

Rola w operze Ahat Ili

Urszula Kryger wystąpiła również w roli Ninszubur we współczesnej operze "Ahat Ili" do libretta Olgi Tokarczuk oraz muzyki Alka Nowaka. Artystka podkreśliła, że było to bardzo doniosłe wydarzenie w jej życiu, ponieważ muzyka do tej opery jest według niej bardzo emocjonalna. - Kiedy dostałam nuty od Alka Nowaka i zaczęłam je przeglądać, to najważniejsza była dla mnie muzyka. Tam nie ma ani jednego taktu, który by nie miał w sobie jakiejś mocy. Dla śpiewaka jest to istotne, bo łatwo jest wtedy formować muzykę, nawet bez akcji scenicznej - opowiadała Urszula Kryger. - Ta muzyka niesie ze sobą tyle ekspresji, ukrytego nerwu, że właściwie jest wystarczająca sama w sobie.

Podczas spotkania w Cafe "Muza" Urszula Kryger opowiadała też m.in. swoich mistrzach, o uczelni w Łodzi, a także o tym, dlaczego  wybrała wokalistykę. Mówiła również o muzyce Moniuszki, repertuarze, a także o pedagogice. Artystka prowadzi bowiem klasę wokalistyki na swojej uczelni, a także kursy mistrzowskie w wielu muzycznych ośrodkach Europy.

Zapraszamy do słuchania

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Urszula Kryger

Data emisji: 22.12.2019

Godzina emisji: 10.00


am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne światy Urszuli Kryger

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 14:47
Gościem Agaty Kwiecińskiej w audycji "Po herbacie" była znakomita polska śpiewaczka i pianistka.
rozwiń zwiń