REKLAMA

Krzysztof Herdzin o Eugenie Suchoniu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 11:00
W swojej audycji Krzysztof Herdzin przedstawił postać wybitnego słowackiego twórcy. Eugen Suchoň jest uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów w historii Słowacji.
Okładka płyty z operą Krutniawa, jednym z najważniejszych dzieł Eugena Suchonia
Okładka płyty z operą "Krutniawa", jednym z najważniejszych dzieł Eugena SuchoniaFoto: materiały promocyjne

Eugen Suchoň kształcił się w szkole muzycznej w Bratysławie, gdzie w 1933 roku sam został wykładowcą kompozycji - później zaś kontynuował studia w Pradze u Vitezslava Novaka.

Ojciec kompozytora był organistą, a matka uczyła gry na fortepianie. Już pierwsze, młodzieńcze kom­pozycje zdradzały wybitny talent młodego twórcy, lecz on sam nie uważał ich za dostatecznie wartościowe, nie zgadzał się na ich publiczne wykonywanie i dopiero napisaną ok. 1930 "Sonatę As-dur" na skrzypce i fortepian odważył się oznaczyć jako opus 1.

Szczytowym punktem twórczości Suchonia w okresie przed II wojną była kantata "Psalm Ziemi Karpackiej" (1938), po II wojnie światowej zdobył międzynarodową sławę dzięki operze "Krutniawa". Jest ona uważana za pierwszą słowacką operę narodową, powstawała w latach 1941-1949 i była wystawiana w wielu miejscach na świecie. m.in. Wiedniu, Budapeszcie, Monachium, Berlinie, Lipsku i Antwerpii.

Później duże sukcesy na terenie Cze­chosłowacji odniosło także jego drugie z kolei dzieło operowe "Svatopluk" ("Świętopełk") ukończone w 1959 roku.

(wykorzystano Przewodnik Operowy, Józef Kański, PWM 1997)

Posłuchaj
118:39 2022_07_03 17_01_18_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Krzysztof Herdzin o Eugenie Suchoniu (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

W niedzielę od 17.00 do 19.00 oddajemy antenę gwiazdom! Dwaj pianiści, dwaj kompozytorzy, dwaj aranżerzy i dwaj dyrygenci – Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba, na zmianę przez dwie godziny dzielić się będą z Państwem swoją muzyką. Krzysztof Herdzin w programie "Kalambury z partytury", a Adam Sztaba w audycji "Party-tur".

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 3.07.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Jean Françaix i jego muzyka pełna dowcipu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:14
Jean Françaix to francuski kompozytor, tworzący od lat 30. XX wieku. Sam o sobie mówił, że jego twórczość ma wywołać uśmiech na twarzy słuchającej osoby. Pisał muzykę lekką, żartobliwą, pastiszową. Postać tego kompozytora Krzysztof Herdzin przypomniał w kolejnym wydaniu audycji "Kalambury z partytury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fred Hersch - odkrywamy ikonę jazzu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 19:00
Bohaterem audycji "Kalambury z partytury" był Fred Hersch - jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jazzowych, stosunkowo mało znany i doceniany w Polsce.
rozwiń zwiń