REKLAMA

Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin z muzyką na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 19:00
- Liczymy na to, że muzyka, którą przygotowaliśmy do tej audycji spotka się z ciepłym przyjęciem. Wybraliśmy utwory religijne, sakralne, silnie związane z tym czasem - tak w Wielkanoc na wyjątkowe spotkanie w Dwójce zaprosili Państwa Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin. 
Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin
Adam Sztaba i Krzysztof HerdzinFoto: PR2

Krzysztof Herdzin mówił, że literatura muzyczna od XII wieku jest pełna takiej muzyki. - Przygotowałem sporo utworów chóralnych, skupiłem się na głosie, gdyż on wyraża z pewnością najwięcej emocji. Na początek jeden z najlepszych chórów obecnie działających na świecie. Prowadzony jest przez znakomitego kompozytora, chórmistrza i wspaniałego mówcę, który nazywa się Eric Whitacre - powiedział.

Adam Sztaba dodał, że Eric Whitacre już kilkanaście lat temu eksperymentował z nagraniami wokalistów rozsianych po świecie. - W 2009 roku zaczynał od 185 wokalistów, wszyscy nagrywali się na telefon, potem tych artystów przybywało, nawet nie wiem, na ilu się skończyło, jest ich już chyba kilka tysięcy - mówił. 

Krzysztof Herdzin dodał, że ten chórmistrz jest człowiekiem niezwykłym. - Ma w sobie tę bożą iskrę, niezwykły pęd do łączenia ludzi ze sobą - podkreślił.

Adam Sztaba stwierdził, że powstało też wiele dzieł wokoło muzyki klasycznej. - Mam na myśli chociażby płytę, na której jest "Mesjasz" w ujęciu soulowym, gospelowym nawet, z pewnością jej dziś posłuchamy - zapowiedział. 

Jako pierwsze nagranie zaproponował dzieło Krzysztofa Pendereckiego. - Niedawno pożegnaliśmy Mistrza podczas pięknej uroczystości, cudownie jest wracać do tej twórczości. Ten utwór został nagrany jeszcze zanim otwarto siedzibę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, a jest to jedna z części "Missa brevis". Prawykonanie odbyło się 6 stycznia 2013 roku w Kościele Św. Tomasza w Lipsku - mówił Adam Sztaba.

Playlista:
Eric Whitacre – Alleluia (Eric Whitacre Singers, cond. Eric Whitacre)
Krzysztof Penderecki – Missa brevis: Gloria (Polski Chór Kameralny, cond. Jan Łukaszewski)
Ēriks Ešenvalds – Passion and Resurrection: Pt. 4 (Hannah Consenz, Portland State University Chamber Choir, Portland State University String Ensemble, cond. Ethan Sperry)
Gustav Mahler – Symphony No. 2 in C minor (Jennie Tourel, Lee Venora, The Collegiate Chorale, New York Philharmonic, cond. Leonard Bernstein)
Will Todd – V. Stabat Mater (Shaneeka Simon, St Martin's Voices, Will Todd Ensemble, cond. Will Todd)
James MacMillan – Mass - II: Gloria (Andrew Reid, The Choir Of Westminster Cathedral, cond. Martin Baker)
Olivier Messiaen – O sacrum convivium (Choir Of Trinity College, Cambridge)
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice – Overture (From "Jesus Christ Superstar" Soundtrack) (London Symphony Orchestra, cond. André Previn)
Paweł Łukaszewski – Responsoria Tenebrae: V. Ecce quomodo moritur (The Tenebrae Choir, cond. Nigel Short)
Jesse Reeves, Laura Story – Indescribable (Anna Gadt, orkiestra i chór Światowych Dni Młodzieży, cond. Adam Sztaba)
Paul Mealor – Stabat Mater (Irene Drummond, Con Anima Chamber Choir Aberdeen)


Posłuchaj
119:19 2022_04_17 17_00_23_PR2_Kalambur_z_Party-tur_.mp3 Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin z muzyką na Wielkanoc (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambur z Party-tur

Prowadzili: Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 17.00