Adam Sztaba: muzyka jest jedna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 14:00
- Dzielenie muzyki na gatunki to coś, przed czym zawsze przestrzegam. Uważam, że to kompletna bzdura i marnowanie czasu. Tak jak prof. Bartoszewski mówił o narzekaniu, że to jest kompletnie bezproduktywnie spędzony czas. Po co się zastanawiać, czy coś jest jazzem czy bluesem? Istotą jest to, co jest w tej muzyce i jak działa na publiczność - mówił w Dwójce Adam Sztaba, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Wojna nie pozwala o sobie zapomnieć

Robert Mazurek i jego gość zaczęli spotkanie od tematu, którym od ubiegłego tygodnia żyje cała Polska, Europa i świat - rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę.

- Od kilku dni nie mogę się skupić właściwie na niczym innym. Wszelkie plany, opowiadanie o orkiestrach, muzykach, próbach, utworach, komponowaniu niespecjalnie mi ostatnio wychodzi - wyznał Adam Sztaba, znany słuchaczom Dwójki również jako prowadzący audycję "Party-tur".

- Nie wiedzieliśmy, zrobić tę audycję czy nie zrobić. Umawialiśmy się już od dawna, miało być miło, sympatycznie. Sami państwo wiecie, jest w końcu sobotnie południe, słońce świeci, wiosna... Nie mamy żadnych zmartwień, no i Władimir Władimirowicz wszystko nam odmienił - stwierdził Robert Mazurek.

"Tak" dla bojkotu rosyjskiej kultury

Instytucje kultury w Polsce w geście solidarności z Ukrainą rezygnują z prezentowania twórczości o rosyjskim rodowodzie. Zdaniem Adama Sztaby jest to konieczny krok, choć jako muzyk jednocześnie buntuje się przeciwko temu. - To jest wielka spuścizna, wielka kultura, wielka sztuka. Nie sposób wymazać tego z historii. No ale trzeba pamiętać, że dziś granie twórczości rosyjskiej wspiera niejako siłą rzeczy ten kraj. Są tantiemy, są przepływy pieniędzy itd. - tłumaczył artysta.


Posłuchaj
59:29 2022_03_05 11_58_52_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z Adamem Sztabą, w której muzyka zeszła na dalszy plan (Mazurek słucha/Dwójka) 

***

Adam Sztaba ma klasyczne wykształcenie muzyczne, ale świetnie odnajduje się w świecie rozrywki.

Ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutował bardzo wcześnie - w wieku 18 lat stworzył muzykę do musicalu "Fatamorgana" wystawionego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, skąd pochodzi. Jako 19-latek został asystentem Janusza Stokłosy, kierownika muzycznego teatru Studio Buffo w Warszawie, a rok później - kierownikiem muzycznym i pianistą zespołu Maryli Rodowicz.

Lista artystów, z którymi współpracował, jest długa i imponująca, a są na niej takie osoby i instytucje, jak Sting, Chris Botti, Michael Bolton, José Carreras, Edyta Górniak, Ewa Małas-Godlewska, Lutricia McNeal, Dita von Teese, Kayah, Ania Dąbrowska, Violetta Villas, Natalia Kukulska, Reni Jusis, Kasia Kowalska, Katarzyna Groniec, Halina Frąckowiak, José Cura, Lemar, Grzegorz Turnau, Seweryn Krajewski, Janusz Józefowicz, Krzysztof Krawczyk, Przemysław Gintrowski, Piotr Cugowski, Perfect, Sinfonia Varsovia, The Cranberries, Polska Orkiestra Radiowa, Atom String Quartet czy Grupa MoCarta. 

To osobowość nie tylko sceniczna i radiowa, ale również telewizyjna, co z pewnością przyniosło mu największy rozgłos i szeroką popularność. Już od 20 lat Adam Sztaba jest kierownikiem muzycznym, pianistą i jurorem w programach typu talent show.

[wykorzystano materiały ze strony www.sztaba.pl]

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Adam Sztaba (kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny)

Data emisji: 5.03.2022

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Maciej Zieliński o twórczości Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 19:00
Gościem Adama Sztaby był Maciej Zieliński - kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Zieliński i jego kody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:00
Gościem w cyklu "Nowa Polska" był Kompozytor Maciej Zieliński. W programie jego muzyka koncertująca, orkiestrowa, a także kameralna.
rozwiń zwiń