Adaptacja radiowa "Excentryków" Włodzimierza Kowalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 15:53
"Swing to jedyne, czego nigdy nie zabije żaden marksizm-leninizm, tak jak nawet sto tysięcy pałek nie zatłucze tęczy, słońca na śniegu, czy majowej mgiełki".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Krisda Ponchaipulltawee

"Excentrycy" - to powieść o tym, jak powstawał wielki jazz w małym Ciechocinku. Jesień i zima 1957 rok po październikowej odwilży. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy - przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej - która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, jazzman Fabian. Pytany, dlaczego wrócił do Polski, oznajmia beztrosko: „Przyjechałem grać swing”. I zaskakująco szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim. Do złożonego z miejscowych dziwaków big-bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Ale czy to wszystko dzieje się naprawdę? Dlaczego ludzie wciąż powtarzają, że w kurorcie pojawił się diabeł?

Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy"

Reżyseria - Janusz Zaorski,

Adaptacja - Bogumiła Prządka

Realizacja - Andrzej Brzoska,

Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski,

Obsada: Wojciech Wysocki (Narrator/Fabian), Monika Węgiel (Wanda), Agnieszka Judycka (Modesta), Ewa Dałkowska (Bayerowa), Andrzej Zaorski (ubek/Głos), Monika Pikuła (Recepcjonistka), Waldemar Błaszczyk (Kelner), Marcin Troński (Stypa), Andrzej Piszczatowski (doktor Vogt), Marian Opania (Zuppe), Jan Pęczek (Habertas), Janusz Zaorski (Ubek)

(Premiera 2009)

***

Na słuchowisko w ramach akcji "Zostań w domu - słuchaj Dwójki" zapraszamy w niedzielę (29.03) w godz. 16.00-17.00.

uk/am

 

Czytaj także

"Novecento". Słuchowisko Zaorskiego z muzyką Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 21:06
Radiowa adaptacja monodramu Alessandro Baricco opowiada historię genialnego pianisty, który zyskał przydomek "największy na oceanie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciele o Krzysztofie Zaleskim

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:20
3 września 70. urodziny obchodziłby wybitny reżyser, a także aktor filmowy i dyrektor Dwójki. W audycji "Zapiski ze współczesności" wspominaliśmy tę niezwykłą postać.
rozwiń zwiń