Prof. Sławek: "Pamiętniki Hadriana" okazały się jak plaster na rany

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 18:59
- Mnie ten czas skierował w stronę lektury, którą odkładałem. Z niewiadomych zresztą przyczyn. Być może dlatego, że ona już właściwie samym wyglądem strony, bo jest to tekst bez dialogowy, kazała mi podchodzić do siebie z dużą ostrożnością. Nagle jednak w tym zwolnionym czasie wypadłem z ram - mówił prof. Tadeusz Sławek, gość premierowej odsłony audycji "Literackie witaminy".
Audio
  • Prof. Tadeusz Sławek o "Pamiętnikach Hadriana" (Literackie witaminy/Dwójka)
Okładka książki Pamiętniki Hadriana
Okładka książki "Pamiętniki Hadriana"Foto: wyd. W.A.B./materiały prom.

Co czytać, kiedy - jak to mówił Szekspirowski Hamlet - "czas wypadł z ram"? Czy wracać do sprawdzonej klasyki, czy otwierać się na książkowe nowości? Czy pomoc przynoszą lektury, dzięki którym się uśmiechamy, czy takie, które pokazują tragizm naszej egzystencji? Czy nasz tryb lektury się zmienił, mamy na nią więcej czy paradoksalnie mniej czasu, czy czytamy bardziej uważnie czy może jednak rozpraszają nas lęki i niepokoje związane z obecnym stanem i niepewną przyszłością?

Na te pytania codziennie od poniedziałku do piątku będą odpowiadać na antenie Programu 2 Polskiego Radia ludzie słowa: pisarze, tłumacze, historycy literatury, krytycy. Jako pierwszy zrobił to prof. Tadeusz Sławek. Jego czas epidemii skłonił do lektury "Pamiętników Hadriana" Marguerite Yourcenar.

- Jest to książka zupełnie nie nowa, bo z roku 1951. Ta powolna lektura, leniwie się tocząca nagle okazała się jak plaster przylepiony na ranę. Absolutnie niezwykła książka, na pograniczu eseju filozoficznego. Jest to też książka o odpowiednich czasach, czasach prosperity Cesarstwa Rzymskiego, ale na horyzoncie pojawia się już zmierzch - opowiadał literaturoznawca, eseista, anglista i tłumacz.

W kolejnych odcinkach Paweł Sołtys powie, jaki tytuł to dla niego witamina C - w środku bardzo kwaśna, ale oblana smaczną osłonką. A Przemysław Dakowicz wyzna, od jakiej książki nie mógł się oderwać i zaśmiewał się, czytając ją w środku nocy, tak jednak, żeby nie obudzić śpiącej żony.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Tadeusz Sławek (literaturoznawca, eseista, anglista i tłumacz)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 16.50

pg


Czytaj także

Seria "Wschodni Express". Zachwycająca literatura zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 17:42
- Jestem pełen zachwytu, zarówno w stosunku do literatury ukraińskiej, jak i białoruskiej. Ta literatura to jest mnóstwo znakomitych pisarzy, którzy są kompletnie u nas nieznani - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy literatura staje się lekturą

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:51
- To nie były książki napisane z myślą, że mają edukować. W autonomiczny sposób przedstawiały ważne problemy egzystencjalne, na tyle ważne, że urosły do rangi dzieł, które trzeba znać - przypomniał w audycji "Wybieram Dwójkę" historyk literatury, eseista i pisarz Michał Gołębiowski.
rozwiń zwiń