Piotr Matywiecki: Rilke jest w tej chwili moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:13
- To jest jeden z moich ukochanych poetów, właściwie od wczesnej młodości, kiedy zafascynowałem się przekładami Mieczysława Jastruna. Jego tłumaczenia uważam za genialne - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski poeta, eseista i krytyk literacki.
Audio
  • Piotr Matywiecki o swojej fascynacji poezją R. M. Rilkego (Literackie witaminy/Dwójka)
Piotr Matywiecki
Piotr Matywiecki Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Piotr Matywiecki zdradził, że Rilke jest dobrym poetą do kontemplacji na ten trudny czas, ponieważ "pozwala oddać się bezinteresownej medytacji". - Te wiersze są z jednej strony niebywale precyzyjne składniowo, ale z drugiej strony, mimo tej precyzji, są – jak to się czasami powiada – otchłanne. Nie można wyczerpać ich znaczenia, ciągle odkrywa się nowe i im się jest głębiej, tym do większej głębi jest się zaproszonym - mówił gość audycji.

Poeta zastanawiał się także nad ogromną popularnością w obecnym czasie „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna. - Teraz właśnie ta powieść przyciągnęła ludzi do siebie, ponieważ nie jest to książka o chorobie, gruźlicy, o zagrożeniu śmiercią, chociaż to są jej naczelne tematy. Ale to jest przede wszystkim książka o przeżywaniu czasu, a tamten czas w sanatorium Czarodziejskiej Góry, mimo że był intensywny międzyludzko, to jednak pełny osamotnienia. I myślę, że może to właśnie dzisiaj tak bardzo ludzi pociąga i im pomaga.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Piotr Matywiecki (poeta, eseista, krytyk literacki)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 16.45