Piotr Milewski: podróże są inspiracją i podstawą do twórczości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 18:00
- Myślę o literaturze, która szerzej traktuje podróż niż taka typowa literatura podróżnicza - mówił w "Literackich witaminach" Piotr Milewski, pisarz i podróżnik. - To jest twórczość, która na podstawie podróży próbuje zmagać się z tematami egzystencjalnymi i filozoficznymi.
Piotr Milewski
Piotr MilewskiFoto: Kasia Krause

Posłuchaj

09:11 witaminy Milewski.mp3 Piotr Milewski o Japonii i literaturze podróżniczej (Literackie witaminy/Dwójka)

Gość Kingi Michalskiej jest autorem książek podróżniczych takich jak: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", "Dzienniki japońskie", "Zapiski z roku Królika i roku Konia" czy najnowsza "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji". 

"Trzeba znać miejsce w szeregu". Piotr Milewski o pracy w japońskiej korporacji >>>

Pisarz zaznaczył, że zamknięcie w domu spowodowało przestawienie się na inny sposób komunikowania się z czytelnikiem, poszukiwania odbiorcy i promocję w internecie. Z drugiej strony dawało szansę i można było dotrzeć do osób, które nie miały wcześniej okazji zetknąć się z daną twórczością. - Pojawiło się bardzo dużo czytelników, którzy moich książek nie znali, a dowiedzieli się o mnie i mojej twórczości dzięki spotkaniom autorskim w sieci. Tak odkryli "Planetę K." i zaczęli poszukiwać poprzednich książek - opowiadał Piotr Milewski.

Ostatecznie fotograf uznał, że jest to ciekawe doświadczenie, mimo iż sytuacja była trudna. - Dla mnie podróże są inspiracją, podstawą do twórczości i zamknięcie było czymś trudnym i nowym - zaznaczył podróżnik. Zamiast w przestrzeni zaczął podróżować literacko i w czasie. Dzięki temu odświeżył lektury, które czytał wiele lat temu, ale też natrafił na kilka nowe, bardzo ciekawe.

Japonia - kraj umownego języka i emocji >>>

Milewski polecił swojego mentora, francuskojęzycznego pisarza Nicolasa Bouvier - jednego z najlepszych twórców literatury drogi. - Myślę o literaturze, która szerzej traktuje podróż niż taka typowa literatura podróżnicza - wyjaśnił gość Kingi Michalskiej. To jest twórczość, która na podstawie podróży próbuje zmagać się z tematami egzystencjalnymi i filozoficznymi.

Pierwsza książka, opisująca jego formacyjną podróż z Genewy do Indii, a następnie dalej to "Oswajanie świata". Wydana kilka lat temu, trzymająca za gardło w wielu miejscach, ale też taka, która nie stroni od bardzo osobistych relacji z doświadczeń w podróży. Nie stroni od opisywania jej trudów, nie stroni od opisywania momentów wielkiego szczęścia i też wielkiego smutku, strachu i zupełnie przyziemnych spraw, jak radzenie sobie w obcym kraju, jak kuchnia, jak poruszanie się w czasie. Takie łączenie przeszłości z teraźniejszością. Dziennikarz jest przekonany, że każdy, kto lubi literaturę podróżniczą, powinien tę książkę przeczytać.

Podróżniczy dekalog Nicolasa Bouviera >>>

Drugą polecaną książką Bouvier jest "Kronika japońska", w której opisuje swoje dwa pobyty w Japonii. Łączy perspektywę historyczną, dzieje Japonii ze swoim pobytem. Możemy doświadczyć nie tylko jego refleksji, ale również poznać historię Japonii napisaną w bardzo literacki, dobrze czytający się sposób.

Kolejnym istotnym autorem dla gościa dwójkowej audycji jest Bruce Chatwin, brytyjski pisarz, którego najbardziej znaną książką jest debiutancka "W Patagonii" opisująca półroczną podróż po tej części Ameryki Południowej.  

Japonia. Kraj o historii pełnej paradoksów >>>

Inna, mało znana książka amerykańskiego japonisty, korespondenta mediów w Tokio Donalda Richie - "Morze wewnętrzne" opisuje kilka jego podróży po mało znanym skrawku Japonii. Donald Richie opisuje w niej nie tylko swoje podróże, ale również przemyślenia na temat Japonii. Pomaga nam ten kraj zrozumieć i spojrzeć na niego oczami jego mieszkańców. Milewski podkreślił, że to jest niezwykle duża wartość tej książki, jest wysoko oceniana przez japonistów, osoby zawodowo zajmujące się Japonią.

Z japońskich autorów podróżnik wymienił Kobo Abe i jego książkę, którą czyta wielokrotnie - "Kobieta z wydm". Jest to opowieść o entomologu, który trafia do pewnej wioski i nocuje w domu wykopanym w wielkiej jamie z piasku. Kiedy budzi się rano, nie ma już drabiny, zostaje uwięziony z wdową i musi spędzić z nią dalszą część życia.

Na koniec Milewski polecił zapiski buddyjskiego mnicha z przełomu XIII/XIV wieku - "Zapiski dla zabicia czasu" Yoshida Kenkō. Autor przez całe życie gromadzi zapiski na bardzo różne tematy, filozoficzne, metafizyczne, ale też bardzo przyziemne. Jest to książka, którą możemy czytać współcześnie i odnajdywać w niej ciekawe i inspirujące treści.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Piotr Milewski, pisarz, podróżnik, dziennikarz i fotograf

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 16.45