Mariusz Szczygieł: bez słowa nie istnieję

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:15
- Czasami czuję się jak przekaźnik, słowo jest dla mnie podstawą wszystkiego i czasami nie wiem, co myślę, dopóki tego nie napiszę - mówił w "Literackich witaminach" pisarz i reportażysta Mariusz Szczygieł.
Mariusz Szczygieł, 2015 r.
Mariusz Szczygieł, 2015 r. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W ostatnim czasie Mariusz Szczygieł przeczytał biografię Oty Pavla, znanego w Polsce ze zbioru opowiadań "Śmierć pięknych saren". Ota był komentatorem i dziennikarzem sportowym, a w jego książkach znaleźć można potężną dawkę optymizmu. - Musimy pamiętać, że o słońcu, te bardzo antydepresyjne książki pisał człowiek w okropnej depresji i najczęściej w szpitalu psychiatrycznym - podkreślił gość Dwójki. - To jest paradoks, że za słońcem czasami kryje się ciemność.

Czytaj także:

"Kołysanka z huraganem" autorstwa Justyny Wicenty to kolejna polecana przez reportażystę książka o poszukiwaniu światła. -  To jest rzecz, która pokazuje jak kobieta, której umiera dwumiesięczne dziecko, szuka słońca, jak usiłuje przeżyć żałobę, a jest historyczką sztuki, poprzez sztukę usiłuje dojść do jasności - opowiadał. - Musi się czasami zdarzyć coś niedobrego, żebyśmy mogli dostrzec coś innego w pełni, żebyśmy mogli życie przeżyć w pełni. Bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy szukają słońca - zachęcał Mariusz Szczygieł.

Pisarza zainteresowała również wydana w tym roku "Biblia a korzenie reportażu. Glosa do historii i teorii gatunku". - Zawsze uważałem, że Jezus Chrystus jest najbardziej znanym bohaterem czterech reportaży, a Kazimierz Wolny-Zmorzyński postanowił założyć, że Ewangelie są tekstami dokumentalnymi - mówił gość "Witamin". - O postawie ewangelistów pisze jak o postawie współczesnych reporterów.

Mariusz Szygieł opowiadał także w audycji o nieprzetłumaczonej na język polski biografii Milana Kundery autorstwa Jana Novaka, która w Czechach odbiła się szerokim echem.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Mariusz Szczygieł (reporter, pisarz)

Data emisji: 9.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Adam Wiedemann: "Notesprospera" to książka tajemnicza i dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:22
- Składa się ona z głównego poematu, który jest podzielony na 32 części, ale ten poemat zajmuje mniej więcej 1/3 całego tomu. Resztę wypełniają przypisy - mówił o wydanej w 2018 roku książce Bogusława Kierca poeta, tłumacz, krytyk literacki i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: spłacam dług wobec Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 17:02
- To była fascynująca postać. Ludziom, którzy go widzieli, drżały serca, filozofowie byli w nim zakochani. Jeden z nich, Zbigniew Mentzel, przygotował z nim książkę – podkreślał w Dwójce Maciej Wojtyszko, opowiadając o Leszku Kołakowskim.
rozwiń zwiń