ks. Jan Sochoń: poezja Agi Miszol jest autentyczna

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:41
- Ta poetka opublikowała do tej pory szesnaście tomów wierszy. Jest niewiarygodnie szczera, w pierwszym czytaniu jej wiersze wydają się proste, ale w połączeniu z głębią metafizyczną potrafią zwyczajność doprowadzić do poziomu cudu istnienia - mówił w Dwójce ks. Jan Sochoń, poeta, krytyk literacki, teolog i filozof.
Ks. Jan Sochoń
Ks. Jan SochońFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
10:26 _PR2_AAC 2020_09_23-16-45-47.mp3 Książkowe polecenia ks. Jana Sochonia (Literackie witaminy/Dwójka)

Ksiądz Jan Sochoń w audycji podkreślił, że jedną z ważnych cech literatury jest jej funkcja wzbogacająca i uodparniająca duchowo. - Książki mają nam przydać nadziei, ale też powinny nas zabezpieczać przed ideami, ograniczającymi nas tylko do tego, co ziemskie i prowadzić do tego, co nas naprawdę buduje - podkreślił poeta i teolog.

Jedną z książek, polecanych przez gościa audycji, było "Sto bajek". To dzieło czołowego humanisty renesansowego XV wieku, Leona Battisty Albertiego. - To był jeden z pierwszych teoretyków sztuki w kulturze nowożytnej. Stworzył specyficzny typ bajki filozoficznej, która to inspirowała potem następców, takich jak Leonardo da Vinci albo Montaigne. Jego bajki są bardzo zwięzłe, krótkie, podskórnie bardzo poetyckie i trzeba poszukiwać w nich ukrytego sensu. Mówią o naszym życiu, o przywarach i trudnościach człowieka, które okazują się być uniwersalne - opowiadł ks. Jan Sochoń.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: ks. Jan Sochoń (poeta, krytyk literacki, teolog i filozof)

Data emisji: 23.09.2020

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska proza XIX wieku. "Może bez geniuszy, ale dużo dobrych pisarzy"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 17:00
- Wówczas każdy pisał takim językiem, jakim się nauczył, i to bogactwo, ta żywość języka bardzo mi się podoba – podkreślał w Dwójce Jerzy Czech, polecając XIX-wiecznych polskich prozaików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Anatomia oblężenia. Strach w mieście". Książka o mieście, którego nie opuszcza strach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
- To niewiarygodnie aktualna praca młodego filozofa, który na pograniczu filozofii, architektury i literatury kreśli historię miasta i związanego z nim nierozwiązalnie strachu – mówiła w Dwójce Joanna Ugniewska o książce Marca Filoniego "Anatomia oblężenia. Strach w mieście". 
rozwiń zwiń