Małgorzata Lebda: "Alfabet" Inger Christensen to książka-zachwyt

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:52
- Jeśli Państwo sięgną do tej książki, to słowo "antonówka" nie będzie brzmiało tak, jak do tej pory - zapewniała w "Literackich witaminach" poetka Małgorzata Lebda.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
13:09 [ PR2]PR2 (mp3) 8 wrzesień 2020 16_44_53v1.mp3 Małgorzata Lebda poleca poezję (Literackie witaminy/Dwójka)

 

"Alfabet" Inger Christensen, w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej już niemal rok towarzyszy Małgorzacie Lebdzie. - Ona pokazuje ważne zależności między człowiekiem a naturą - zaznaczyła poetka. - Książka została wydana w 1981 roku w Danii i już wtedy słychać w niej głosy o kryzysie klimatycznym, o tym, co my - ludzie robimy wobec tego świata.

Czytaj także:

Aneta Jadowska: fantastyka, to rodzaj kreacji świata

Prof. Jan Tomkowski: "Doktora Faustusa" można czytać trochę inaczej

"Alfabet" to książka-koncept, która opiera się na dwóch ważnych filarach. - Każdy wiersz zaczyna się od litery alfabetu - opowiadała Małgorzata Lebda. -  Drugim konceptem jest ciąg Fibonacciego, ponieważ Christensen była zafascynowana matematyką i tak zbudowała ten tom. Hipnotyzująco prowadzi Christensen swoją narrację - podkreśliła.

Poetka polecała także m.in. esej "Nadzieja w mroku" autorstwa Rebecki Solnit oraz pochwałę codzienności w książce "Szczeliny istnienia" Jolanty Brach-Czainy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Małgorzata Lebda (poetka)

Data emisji: 8.09.2020

Zobacz więcej na temat: poezja Dorota Gacek Dwójka

Czytaj także

Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 20:09
- Herbert obdarowuje nas swoją poezją, swoimi tekstami, a jednocześnie ma ten dar literacki, którym został obdarowany przez bogów i przez Hermesa, jak znamy jego literaturę. W Polsce jest też wiele zbiorów jego listów i one pokazują też, że miał on również dar przyjaźni - mówiła w Dwójce znakomita tłumaczka i znawczyni literatury polskiej, współredaktorka książki "Zbigniew Herbert i poetyka daru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Leonard Neuger o tomiku "Warszawskie Jeruzalem": to uczciwe wiersze

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 20:47
- Kluczem są miejsca w Warszawie, autorka wspaniale zna topografię Warszawy, umie ulokować zdarzenia w konkretnych miejscach, a te ulice najczęściej przestały być ulicami - opowiadał o poezji Doroty Szatters prof. Leonard Neuger, literaturoznawca, slawista i tłumacz.
rozwiń zwiń