Prof. Nawarecki: mam bibliotekę w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:01
- Wsiadłem w pewnym momencie do pociągu między Katowicami a Warszawą - to był pierwszy ruch w czasie zamknięcia - i zastanawiałem się co wziąć do pociągu. Sięgnąłem po Sterne'a i zrozumiałem, że to jest lektura, która mnie ratuje w zamknięciu - opowiadał w Dwójce prof. Aleksander Nawarecki, teoretyk i historyk literatury.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PhotographerRomanButym

Posłuchaj
09:25 LIterackie witaminy Dwójka 26 marzec 2021 16_46_34.mp3 Prof. Aleksander Nawarecki poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Ze względu na niezliczone dygresje i odwołania powieść "Życie i myśli J. W. Pana Tristrama Shandy" jest źródłem do wielu innych dzieł i gatunków. Laurence Sterne, który zapisał się w literaturze jako oryginalny pisarz i eksperymentator w dziedzinie budowy powieści, stosował swoistą technikę pisarską. Wplatał w wątek powieściowy liczne wstawki dygresyjne w prowadzoną narrację. Po tę lekturę sięgnął gość Programu 2.

- Wkładam sobie takie dwa małe tomiki do kieszeni i właściwie mam całą bibliotekę - żartował prof. Aleksander Nawarecki. - Pod tym względem jest to książka niezastąpiona i robi gimnastykę umysłu, wyobraźni. Zdrowa jest na zamknięcie.

Czytaj też:

Kolejną polecaną przez naszego gościa lekturą jest "Dziennik" Henry'go Davida Thoreau'a. Proza bliska prof. Nawareckiemu ze względu na nocne wypady do lasu w czasie pierwszego lockdownu. - Zacząłem czytać i nie mogłem się oderwać. Ten rodzaj szoku czy transu ma banalne przyczyny - podkreślił. - Thoreau nauczył mnie chodzić po lesie nocą.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Aleksander Nawarecki (teoretyk i historyk literatury)

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 16.45

uk

Czytaj także

Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:40
- Gdy pomyślałam o tej całej ścieżce edukacyjnej, gdzie w większości czytałam autorów mężczyzn, to gdzieś bardzo naturalnie wyszło w ten sposób, że jak spojrzę teraz na swój regał, to właściwie dominują autorki - mówiła w "Literackich witaminach" Mira Marcinów, laureatka Paszportu Polityki 2020 za powieść "Bezmatek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jędrzej Pasierski: w naszym interesie jest polecanie i wspieranie polskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:30
- Czytuję innych autorów kryminałów, których oczywiście nie uważam za konkurencję. Mam przekonanie, że im więcej jest pisarzy kryminałów, tym bardziej wzmacnia się marka - mówił w Dwójce Jędrzej Pasierski, pisarz.
rozwiń zwiń