Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:40
- Gdy pomyślałam o tej całej ścieżce edukacyjnej, gdzie w większości czytałam autorów mężczyzn, to gdzieś bardzo naturalnie wyszło w ten sposób, że jak spojrzę teraz na swój regał, to właściwie dominują autorki - mówiła w "Literackich witaminach" Mira Marcinów, laureatka Paszportu Polityki 2020 za powieść "Bezmatek".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Carla Nichiata/Shutterstock

Posłuchaj
09:04 Dwójka Literackie witaminy 8.03.2021.mp3 Mira Marcinów o swoich ulubionych autorkach (Literackie witaminy/Dwójka) 
OKLADKI 1200.png
Marta Guzowska: odczuwam silną potrzebę poznawania świata

Jak tłumaczyła pisarka i filozofka, ta zmiana jest dla niej potrzeba dla czytelniczej równowagi. - Żeby zobaczyć też jakoś marginalizowany przez wieki głos i narracje, które są mi po prostu bliższe - podkreślała.

Odcinkiem audycji z 8 marca niepodzielnie rządziły więc kobiety. Listę swoich ulubionych autorek Mira Marcinów zaczęła od Virginii Woolf. - W tym przypadku mam i swoją ulubioną powieść, i ulubione eseje. Ulubiona powieść to "Pani Dalloway", do której wracam. Nie mogę się nadziwić, jak to możliwe, że tekst pochodzący z lat 20. XX wieku tak mocno po stu latach rezonuje - stwierdziła laureatka Paszportu Polityki.

Z kolei jej ulubiony esej Virginii Woolf to "Własny pokój". - To tekst, które wciąż nam przypomina o tym, że chciałyśmy czegoś więcej. Odnosi się on również do mężczyzn, choć zdecydowanie jest to tekst feministyczny; bardzo mi bliskie też takie myślenie emancypacyjne, o tym, w jaki sposób możemy czuć się wyzwolone poprzez literaturę, w jaki sposób szukać też niezależności na wielu płaszczyznach - tłumaczyła.

Inną autorką esejów, którą polecała Mira Marcinów była Susan Sontag. Na tym lista wymienionych przez nią nazwisk wcale się jednak nie skończyła...

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Mira Marcinów (pisarka, filozofka, laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii "Literatura")

Data emisji: 8.03.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Stanąć twarzą w twarz z życiem". Listy Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 14:00
Jaka była Virginia? Złośliwa, przenikliwa, zabawna, łapczywa w przyjaźniach, zmagająca się ze swoim cierpieniem, samotna. Jej korespondencja zdradza bardzo wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura węgierska oczyma Anny Butrym

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:30
- Tej literatury na półkach wcale nie brakuje. Wymieniłam tylko kilka nazwisk, gdybym miała możliwość, mogłabym jeszcze przez kilka godzin szkice warte przeczytania - mówiła Anna Butrym, tłumaczka, propagatorka i popularyzatorka literatury i kultury węgierskiej.
rozwiń zwiń