Marian Sworzeń: na nowo sięgnąłem po Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:33
- Poezja Zagajewskiego była dla mnie zawsze wzorem twórczości, która mobilizuje czytelnika, która pokazuje, jak pięknie można pisać o świecie i go przeżywać - mówił w "Literackich witaminach" Marian Sworzeń, pisarz, dramaturg i eseista.
Gliwice
GliwiceFoto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Posłuchaj
09:26 Literackie witaminy Dwójka 5 maj 2021 16_45_32.mp3 Marian Sworzeń poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Głęboko dotknięty niedawnym odejściem (21 marca br.) Adama Zagajewskiego, nasz gość postanowił wrócić do tekstów poety i odkrył je ponownie. - Pomyślałem, że natychmiast muszę na nowo czytać jego rzeczy. Wybrałem te, na których był jego podpis i dedykacja. To było odciśnięcie się żywej ręki na tym, co czytam - wspominał Marian Sworzeń. - W ten sposób wróciłem do "Poezji dla początkujących", tomu "Pragnienie", na którego promocji byłem w Warszawie 22 lata temu. Wróciłem do zbioru wspomnień, esejów "W cudzym pięknie".

Czytaj także:

Uwagę naszego rozmówcy przyciągnął pojawiający się w utworach Zagajewskiego Śląsk, a w szczególności rodzinne miasto. - Czy to w opisie czarnych topól, które stoją jak pastorzy ewangeliccy, czy w jego wspomnieniach Gliwic. Pojawiają się tam rzeczy całkiem nieoczekiwane.

Zagajewski Adam 1200.jpg
Adam Zagajewski: biografia pokazuje sztukę w rzece czasu

- Scena z nieudanej ministrantury, ostrzeżenia mamy przed chłopakiem, który jest awanturnikiem - to był Wojtek Pszoniak - a to mnóstwo wspomnień z ulic, kościołów z Gliwic - wymieniał Marian Sworzeń. - Zawsze, kiedy wyjeżdżał do Krakowa albo wracał, pojawiały się Gliwice. Dla mnie to było spotkanie z miastem, które trochę znam, a dzięki Zagajewskiemu patrzę na nie trochę inaczej.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Marian Sworzeń (pisarz, dramaturg, eseista)

Data: 5.05.2021

Godz. emisji: 16.45

uk