REKLAMA

Małgorzata Oliwia Sobczak: Trójmiasto gra w moich książkach ważną rolę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 20:00
- Ten ostatni tom jest najbardziej intymną częścią trylogii, wątki rodzinne dotyczące głównego bohatera zostały mocno rozwinięte, mierzy się on ze swoją przeszłością, dojrzewa na kartach tej książki - mówiła na antenie Dwójki autorka serii "Kolory zła", Małgorzata Oliwia Sobczak.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Niedawno ukazała się ostatnia część serii - po "Czerwieni" i "Czerni" pojawiła się "Biel". 

Jak mówiła autorka, "Biel" rozgrywa się w ascetycznej, modernistycznej przestrzeni Gdyni. - Mamy tutaj wszystkie miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię, cała przestrzeń jest bardzo wiernie oddana, czytelnicy mogą wręcz zabawić się w grę miejską - mówiła pół żartem pisarka.

Na wakacje autorka trylogii "Kolory zła" poleciła kilka książek. - Pierwsza z nich to "Normalni ludzie" Sally Rooney, nienachalna opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu, komunikacji, a raczej jej braku. W XXI wieku mamy trudności z wyrażaniem emocji, to taka parabola naszych czasów - mówiła.


Posłuchaj
10:56 2021_06_11 16_45_00 _PR2_mp3 Małgorzata Oliwia Sobczak poleca książki na wakacje (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Jej kolejnym wyborem była książka Sama Lloyda "Schronisko", debiutancka powieść brytyjskiego pisarza. - To mroczny thriller psychologiczny, całą fabułę obserwujemy z perspektywy trzech osób: porwanej 13-letniej Elizy, dziwnego chłopca Elijah i pani nadinspektor Mairéad. Jest tutaj pełno zwrotów akcji, obraz dualizmu ludzkiej natury, a z drugiej strony wszystko jest napisane pięknym, wręcz poetyckim językiem. Paradoksalnie to się doskonale sprawdza w konfrontacji z tą mroczną opowieścią, a na dodatek pojawiają się również wątki magiczne - podkreśliła.

Jako ostatnią pozycję - jeszcze przedpremierowo - Małgorzata Oliwia Sobczak poleciła książkę polskiego autora. "Dziewczyna, która klaszcze" Tomasza Kozioła to rasowy horror z mocno zaznaczonymi akcentami komediowymi. - Jeden z bohaterów dziedziczy posesję, w której czas się zatrzymał, a kiedy chce się z niej wyjechać, trzeba spędzić noc w tym domu, nie można stamtąd uciec. Jedyną szansą dla bohaterów jest rozwikłanie zagadki postaci nawiedzającej to miejsce, a jest nią tytułowa dziewczyna, która klaszcze. Dialogi budują zabawny klimat, jest w nich sporo autoironii - zdradziła.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Małgorzata Oliwia Sobczak (pisarka, kulturoznawczyni, autorka powieści obyczajowych i kryminałów)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mo

Czytaj także

Andrzej Juszczyk: u Conrada i u Lema człowiek stoi wobec wezwania, któremu musi podołać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:17
- Lem wzoruje losy swojego bohatera na tym, co dzieje się u Conrada, można patrzeć na Pirxa jak na kosmicznego Marlowa - mówił na antenie Dwójki profesor Andrzej Juszczyk, literaturoznawca.  
rozwiń zwiń