Najmniejsza orkiestra świata kontra "Bestia" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:31
- Jesteśmy najmniejszą, bo dwuosobową, orkiestrą świata. W "Domówce z Dwójką" wykonamy dla Państwa autorską muzykę do filmu "Bestia" Aleksandra Hertza z 1917 roku - zapowiadali Piotr Tomala i Damian Szymczak, tworzący Orkiestrę Ludwika Sarskiego. Kolejni gospodarze Dwójkowego cyklu kameralnych koncertów online zagrali w sobotę 7 listopada. 
Plansza okolocznościowa
Plansza okolocznościowaFoto: PR2/Grzegorz Domański

Zobacz wideo:

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny, założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów. W swojej twórczości Piotr Tomala i Damian Szymczak łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność orkiestry to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych, takich jak "Młody Sherlock Holmes" Bustera Keatona czy "Światła wielkiego miasta" Charliego Chaplina.


orkiestraludwikasarskiego 1200.jpg
Damian Szymczak: chcemy wchodzić w sytuację koncertową z filmem

"Domówce z Dwójką" zaprezentowali autorską muzykę do najstarszego i jedynego zachowanego filmu z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery. "Bestia" to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri… Film był dla aktorki przepustką do zagranicznej kariery – w Niemczech, gdzie kręciła późniejsze filmy, została gwiazdą, a po zakończeniu I wojny światowej produkcje z Polą Negri w roli głównej zyskały również dużą popularność w USA.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Transmisja koncertu odbyła się w sobotę 7 listopada na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. Dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, który cyfrowo odrestaurował zachowaną kopię filmu, w ramach "Domówki z Dwójką" w mediach społecznościowych Polskiego Radia można było również zobaczyć fragmenty "Bestii".

Czytaj także

Meccore String Quartet - czas uczcić Beethovena [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:20
O ich bogatej biografii świadczy fakt, że artyści są gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi organizowanego w Poznaniu. Meccore String Quartet było gospodarzem "Domówki z Dwójką". W programie koncertu znalazła się m.in. twórczość Beethovena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka malarska. Jaskułke gra do obrazów Bujnowskiego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 19:30
- W 2017 roku, zachwycony malarstwem Rafała Bujnowskiego, stworzyłem muzykę do cyklu "Nokturn (Graboszyce)". W pracowni Rafała nagraliśmy koncert, który zostanie wyemitowany na antenie Polskiego Radia - mówił Sławek Jaskułke, zapraszając na "Domówkę z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia koncertu.
rozwiń zwiń