Zimpel i Hock w poszukiwaniu sonorystycznych faktur [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 15:40
- Zapraszam na "Domówkę z Dwójką". Zagramy wspólnie z Holly Hock prosto z warszawskiego Mokotowa - mówił Wacław Zimpel. Obejrzyj zapis wideo transmisji koncertu duetu "mieszającego" w oryginalny sposób elektronikę z muzyką improwizowaną i eksperymentalną!

Zimpel Wacław 1200.jpg
Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

Wacław Zimpel to klasycznie wykształcony klarnecista, producent muzyczny i kompozytor. Zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną czołówką tej sceny. Wszechstronność i kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta "Lines" okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i wspólne projekty z wizjonerami współczesnej elektroniki jak James Holden, Shackleton czy Forest Swords.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Z kolei Holly Hock to producentka muzyki elektronicznej, wokalistka i kompozytorka, autorka tekstów. Bazuje zarówno na elementach improwizacji, jak i konceptualnej wizji. Używa analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych do tworzenia niepowtarzalnych dźwięków. W swojej praktyce głosowej koncentruje się na budowaniu głębokiej relacji ze świadomością ciała i oddechu, podąża za nimi w tworzeniu melodii, harmonii i sonorystycznych faktur. Zarówno jako producentka, jak i wokalistka, szuka własnego języka wewnętrznego. Jej kompozycje to muzyczna przestrzeń, która zawiera konkretną historię lub wrażenia. Nagrała partie wokalne na solowym albumie Wacława Zimpla "Massive Oscillations" oraz tworzyła muzykę do spektakli tańca współczesnego.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę 15 maja o godz. 19.00 – transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce koncert
Czytaj także

Długoszowie i Toporowski z zabrzańskiego Fortepianarium [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:00
- Zaprezentujemy utwory wybitnych kompozytorów: Chopina, Żeleńskiego, Elsnera, Dopplera oraz utwory z Warszawskiej Tabulatury Organowej - zapowiadał flecista Łukasz Długosz, z którym podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (1 maja) wystąpili Agata Kielar-Długosz i Marek Toporowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartet Śląski. Muzyczna literatura XX i XXI wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 18:58
- Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasonia, Pendereckiego i Knapika – zapowiadał skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego przed kolejną "Domówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń