II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi zwycięża w kategorii fortepian

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 23:10
Japońska pianistka Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. - Wszystkim finalistom wypada podziękować i pogratulować hartu ducha. Występujący jako pierwszy Kanadyjczyk Carter Johnson miał szczególnie trudne zadanie, musiał się zmierzyć z nierozegraną orkiestrą - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic.
Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian
Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianFoto: Grzegorz Mart/Marcin Saltarski
  • Kaho Araishi z Japonii została zwyciężczynią II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian.
  • Laureatem II nagrody został Krzysztof Wierciński, a III miejsce zajął Gaspard Thomas.
  • Konkurs Szymanowskiego odbywa się łącznie w czterech kategoriach. Poza fortepianem są to: skrzypce, kwartety smyczkowe i głos.

Decyzję, co do rozstrzygnięć w kategorii fortepian II Konkursu im. K. Szymanowskiego podjęło jury w składzie: Kevin Kenner (przewodniczący), Sinae Lee, Jonathan Plowright, Joanna Domańska, Mikhail Rudy, Janusz Olejniczak i Ewa Pobłocka.

IV Symfonia Szymanowskiego wspólnie z NOSPR

W finałowej sesji wystąpiło pięcioro uczestników: Kaho Araishi, Carter Johnson, Gaspard Thomas, Mateusz Tomica i Krzysztof Wierciński. Wykonywali IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego, a pianistom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Maria Florêncio.

Kaho Araishi najlepsza

Zwyciężczynią II Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii fortepian została Kaho Araishi (Japonia). Laureatem II nagrody został Krzysztof Wierciński (Polska), a III nagroda powędrowała do Gasparda Thomasa (Francja).

Znamy laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Gratulujemy!

Nagrodą specjalną za interpretacje utworów Karola Szymanowskiego otrzymał Gaspard Thomas. Francuski pianista został również wyróżniony za najlepszą interpretację utworu współczesnego nagrodzonego w konkursie kompozycji.

Honorowe wyróżnienia otrzymali natomiast: Daniel Aulak, Michał Basista i Lily Phee.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu przeprowadzane są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

Zobacz także: 

Atrakcyjne nagrody

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tysięcy euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w Konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

Posłuchaj
41:34 2023_09_13 21_15_46_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 II Konkurs im. K. Szymanowskiego: Andrzej Sułek w specjalnej audycji po finale w kategorii fortepian (Letnia promenada/Dwójka)

 

Fenomen Szymanowskiego i klimat Katowic

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbywa się co 5 lat. Z wielkim namysłem dobrany repertuar zachęca do odkrywania muzyki, do wychodzenia poza kanony i skostniałe przyzwyczajenia. To hołd dla fenomenu Karola Szymanowskiego i innych znakomitych twórców, równie bezkompromisowych, jak on.

Wielkim sojusznikiem uczestników konkursu są wspaniałe, obdarzone wyjątkową akustyką sale katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nie bez znaczenia jest również niezwykła atmosfera Katowic - miasta pełnego niespodzianek i kontrastów, które skutecznie redefiniuje swoją postindustrialną tożsamość przez muzykę.

Plakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola SzymanowskiegoPlakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

***

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego - finał kategorii "fortepian"

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 13.09.2023

Godzina emisji: 18.00

mo