Polskie Radio
Section05
Andrzej Sułek

Skrzypaczka Agata Szymczewska - zdolna i medialna [WIDEO]

- W czasie pandemii zaczęłam nagrywać, w ogóle patrzeć, jak ja mówię, jak ja wyglądam, jak występuję przed kamerą czy przed mikrofonem. Byłam wobec siebie bardzo krytyczna, ale też zaczęłam bardzo mocno analizować to, jak to robią inni, czyli jak wy to robicie w Dwójce, jak robią to prezenterzy telewizyjni - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Agata Szymczewska Anne-Sophie Mutter skrzypce muzyka klasyczna

Państwo Maksymiukowie z wizytą w Dwójce. "Pisanie koncertu to trudny czas dla kompozytora i żony"

- Strasznie trudno jest napisać koncert na fortepian. Ostatni koncert, który mi się podoba, pochodzi z 1921 roku, to III Koncert fortepianowy Prokofiewa. Od tego momentu nie bardzo się udawały te koncerty - powiedział w Dwójce Jerzy Maksymiuk, który do naszego studia przybył ze swoją żoną Ewą Piasecką. Maestro pracuje właśnie nad nową kompozycją na fortepian.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Andrzej Sułek Ewa Piasecka Order Orła Białego Dwójka KULTURA MUZYKA

Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Unia Europejska KULTURA Wojciech Dąbrowski Andrzej Sułek

Czy bojkotować kulturę rosyjską? "Nie można tego robić bezrefleksyjnie" [WIDEO]

- W Europie toczy się wojna, także wojna o europejskie wartości, także wojna o tożsamość kulturową Europy. Stan wojenny w kulturze oznacza wykreślenie Szostakowicza. Tak pojmujemy to w Dwójce, ale to nie jest pogląd powszechny - mówił Andrzej Sułek, prowadzący Debatę Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo.
Zobacz więcej na temat:  Debata Dwójki Andrzej Sułek Rosja wojna na Ukrainie Dwójka

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Andrzej Sułek Ewa Mrowca MUZYKA KULTURA Dwójka muzyka dawna barok

Debata Dwójki: aktywiści klimatyczni kontra dzieła kultury. Syndrom Herostratesa?

- Kultura jest łatwym celem ataku, bo się nie obroni. Dyrygent się nie odwinie, nie spali tej opony, żeby narobić dymu. Obraz nie odszczeka, jeśli się go zaatakuje i potnie. Kultura jest naprawdę słaba i bezbronna - mówił nasz dziennikarz Andrzej Sułek. W pierwszej Debacie Dwójki rozmawialiśmy o protestach aktywistek kampanii Ostatnie Pokolenie, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej i oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Jakub Kukla protest zmiany klimatyczne aktywiści debata Ostatnie Pokolenie Andrzej Sułek filharmonia narodowa GOSPODARKA

Roksana Kwaśnikowska: podczas konkursów czułam się jak na koncertach

- Trudność konkursu skrzypcowego zależy od jego idei, wymaganego repertuaru, wielu czynników. Moje konkursy wspominam jako ogromną presję udowodnienia, że gram dobrze, muszę w tym konkretnym momencie pokazać się z najlepszej strony. Ale jednocześnie wsparcie od mojego pedagoga, rodziny i znajomych. Przeważała radość z dzielenia się muzyką, czułam się na konkursie jak na koncercie, nie traktowałam tego jak zawody sportowe - mówiła w Dwójce skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Roksana Kwaśnikowska Andrzej Sułek Dwójka pedagog Aleksander Tansman Tansman Trio muzyka polska

Praca reżyserów dźwięku i jej tajniki. "Od technologii nie ma co uciekać, trzeba ją wykorzystywać"

- Sztuka fonograficzna adaptowała kolejne nowinki technologiczne, a technologia rozwijała się niezwykle szybko. Z jednej strony zawsze wpływała na sam proces nagrania, a z drugiej dawała możliwości wykorzystania tych nowych technologii do zapisu oryginalnego dźwięku. Nie ma co uciekać od technologii, ale trzeba ją wykorzystywać - mówił w Dwójce Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich, autor książki "Zaczęło się od fonografu".
Zobacz więcej na temat:  Julita Emanuiłow Beata Jankowska-Burzyńska Jacek Kurkowski Maciej Kubera reżyseria dźwięku Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Sułek Michał Bereza Teatr Polskiego Radia Andrzej Brzoska Mieczysław Kominek nagrania

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Paweł Siwek Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert słuchowisko Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Aleksandra Faryńska Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Marcin Zdunik Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Antoni Wit - 80. urodziny arcymistrza batuty. "Ten jubileusz świętuję pracowicie"

- Z sentymentem wspominam moje pierwsze wizyty w tym budynku Polskiego Radia. Wówczas byłem asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej, miałem dyrygować jakiś nieznany utwór. To właśnie tutaj słuchałem nagrań, które wtedy nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Nie przypuszczałem, że moje życie na tak wiele lat zwiąże się z Polskim Radiem - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Andrzej Sułek NOSPR orkiestra Dwójka jubileusz

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski fortepian Karol Szymanowski Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA KULTURA Dwójka

Wiesław Ochman: koncentruję się na tym, co mam zrobić, a nie na tym, co było

- Nie zastanawiam się nad czasem, on sobie po prostu płynie. Zdaję sobie sprawę z zasad fizyki i na to nie mam wpływu. Wobec tego raczej koncentruję się na tym, co mam zrobić, niż na tym, co było i minęło - mówił w sylwestrowym wydaniu "Cafe Muza" wybitny tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Ochman śpiew opera Andrzej Sułek malarstwo Dwójka sylwester KULTURA MUZYKA Leonard Bernstein

Andrzej Filończyk: szacunek w świecie opery zdobywa się poprzez codzienną pracę [WIDEO]

- Wydaje mi się, że International Opera Award jest jest jednym z owoców naszej pracy z Royal Opera House. Głównym projektem z moim udziałem jest bowiem w tym roku "Cyrulik sewilski", który był transmitowany z Londynu do kin na całym świecie - mówił w Dwójce Andrzej Filończyk, wybrany "młodym śpiewakiem roku" podczas tegorocznej gali International Opera Awards.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Filończyk śpiew International Opera Awards opera Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

Michał Klauza: wszelkie jubileusze traktuję z przymrużeniem oka

- 5 listopada przekroczyłem półwiecze życia, a 16 grudnia minie 30 lat od mojego pierwszego publicznego występu w roli dyrygenta. Wszelkie jubileusze traktuję jednak z przymrużeniem oka. Mój pierwszy koncert jako dyrygenta miał miejsce 16 grudnia 1993 roku w foyer przed salą koncertową Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - mówił w Dwójce Michał Klauza.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Andrzej Sułek Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Dwójka

"Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. "To przypowieść biblijna, którą doskonale znamy"

- Krzysztof Penderecki był mistrzem form scenicznych, czuł tę dramaturgię. Nawet bez elementów wizualnych jesteśmy w stanie tę opowieść śledzić, choć oczywiście lepiej widzieć to, co jest przygotowane przez reżysera i choreografa - mówiła w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki Łódź spektakl Biblia Dwójka Michał Dębski opera Beata Bolesławska-Lewandowska koncert