Przemysław Matecki: malując z kimś, walczę z własnym ego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 13:00
- Jest to dość trudna forma. Już samo malowanie to proces bardzo złożony, czasem powstaje konwulsyjnie, czasem spokojnie. Największym wyzwaniem w tym przypadku jest chyba walka ze swoim ego - mówił w audycji "Mazurek słucha" Przemysław Matecki, artysta malarz.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

  • Przemysław Matecki tworzy obrazy razem z innymi artystami.
  • Na liście jego partnerów są m.in. Wilhelm Sasnal i Paweł Althamer.
  • Współpracuje z warszawską Galerią Raster oraz berlińską Carlier Gebauer.

Przemysław Matecki tworzy w duecie albo w jeszcze większych składach. Jak wspominał w Dwójce, jego pierwszy wspólny obraz... nie udał się. - Była to próba stworzenia takiej pracy z Pawłem Kwiekiem. Spotkaliśmy się w kawiarni, poznaliśmy się i próbowałem stworzyć wspólny obraz z tym artystą. Nie udało się jednak. Do tej pory nie wiem, gdzie jest obraz ani gdzie jest Kwiek - śmiał się.

W 2008 roku Przemysław Matecki nawiązał współpracę z trzema innymi malarzami: Zbigniewem Rogalskim, Rafałem Bujnowskim i Wilhelmem Sasnalem. - Kodem doboru była tutaj sytuacja, że moja żona zaszła w ciążę i spodziewaliśmy się dziecka. Byłem tym bardzo przejęty, nie za bardzo wiedziałem, co z tym fantem zrobić. Postanowiłem posiłkować się kolegami, którzy byli już rodzicami - tłumaczył gość audycji.

Matecki/Althamer

Od pięciu lat Przemysław Matecki tworzy w duecie z Pawłem Althamerem. - To się jakoś tak samo wywiązało. Poznaliśmy się w sytuacji imprezowej i tak wyszło, że skończyliśmy u mnie w pracowni. Powoli zaczęły powstawać nasze kolejne wspólne prace - opowiadał artysta.

Posłuchaj
58:27 2021_12_18 11_59_44_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Przemysław Matecki o malowaniu jako sposobie na życie (Mazurek słucha/Dwójka) 

Przemysław Matecki urodził się w 1976 roku w Żaganiu. W latach 1997-2002 studiował edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie w czerwcu 2002 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka. Od 1994 roku współtworzy projekt muzyczny Płetwonurki Szczurki. Jest pomysłodawcą i założycielem Pracowni Tfurczości Dojrzałej (2002). Współpracuje z warszawską Galerią Raster oraz berlińską Carlier Gebauer. Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.

[opis artysty za stroną Culture.pl]

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Przemysław Matecki (malarz)

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Malowanie ikon jako świadectwo wiary Mateusza Środonia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:00
- Od zawsze ważna dla mnie była modlitwa i wiara, a sztuka była jedną z dróg, dzięki której można było to zaangażowanie wypełnić - mówił w Dwójce Mateusz Środoń, malarz ikon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka się nie zużywa". Piotr Bazylko o kolekcjonowaniu dzieł [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 11:00
- Zawsze chciałem coś kolekcjonować: puszki, płyty, różne rzeczy, nagrania z Trójki na magnetofonie. Rys kolekcjonerstwa zawsze u mnie był - opowiadał w rozmowie z Robertem Mazurkiem kolekcjoner sztuki Piotr Bazylko.
rozwiń zwiń