Polskie Radio
Section05
Wilhelm Sasnal

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka getto warszawskie powstanie w getcie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski muzeum żydów polskich POLIN

Wilhelm Sasnal: wydarzenia nadają moim obrazom nowy kontekst

- II wojna światowa napisała najciekawsze historie fabularne, ten mrok jest pociągający. Wydawało mi się, że opowiadanie o obrazach zamyka drogę do ich interpretacji. Ważne jest to, co czują zwiedzający po obejrzeniu tej wystawy, źródłem tych historii często jest to, czego nie da się opowiedzieć w jednym zdaniu czy tytule - to słowa Wilhelma Sasnala o wystawie "Taki pejzaż".
Zobacz więcej na temat:  Wilhelm Sasnal Dwójka malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Wilhelm Sasnal Muzeum Historii Żydów Polskich Gabriela Andrychowicz Żydzi Holokaust