Kosmogonie El Pricto

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:30
El Pricto to pochodzący z Wenezueli saksofonista, kompozytor, inżynier dźwięku, założyciel wytwórni Discordian, animator sceny muzyki eksperymentalnej w Barcelonie.
El Pricto
El PrictoFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
116:13 2021_04_28_23_00_20_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyczne strategie El Pricto (Nocna strefa/Dwójka)

 

W wywiadzie opowiadał o swoich strategiach kompozytorskich („wymyślam własne kosmogonie, osobne wszechświaty, postacie albo sytuacje dramatyczne, a potem tłumaczę je na język muzyki”), koncepcji erotyzacji muzyki („płytom trzeba nadać aurę tajemnicy”), perfekcjonizmie ery cyfrowej („moje nagrania cały czas żyją), fascynacjach Haydnem i swoich planach opracowania utworów Lutosławskiego:

 "Przygotowuję właśnie koncert oparty na jego twórczości i swobodnej improwizacji (może to wywoła u was sprzeciw lub panikę) - mówi Pricto. - Cenię sposób, w jaki Lutosławski objaśniał swoje kompozycje oraz to, że myślał o słuchaczu, słuchaczu idealnym, który słyszy muzykę podobnie jak on. Opisywał to bardzo precyzyjnie i ten sposób myślenia jest mi bliski. Zamiast więc wykonywać kompletny utwór, wybieram fragmenty różnych kompozycji i przetwarzam je".

Po wywiadzie nowości wydawnicze nie tylko ze świata muzyki jazzowej i improwizowanej: Suicide Underground Orchid i Light Machine z serii Trybuna Muzyki Spontanicznej oficyny Multikulti, Wodorosty i DNA Reconstruction, Brisk Distortions Kuby Cichockiego i Brandona Seabrooka, Nagrobki i album Na żywo 2019, Dominik Strycharski z Orkiestrą Dętą Ursus – Symfonia Fabryki Ursus, trio Nowicki/Święs/Frankiewicz oraz duet Irène Schweitzer/Hamid Drake.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa (Rozmowy improwizowane)

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: El Pricto (saksofonista, kompozytor)

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 23.00

 

Czytaj także

Kontemplacje Tomasza Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 11:02
Natura dźwięku kontemplowana w muzyce Tomasza Sikorskiego i kwiatowy ornament dawnych kobierców jako inspiracja do orkiestrowej muzyki Zibuokle Martinaityte - "Millefleurs".
rozwiń zwiń

Czytaj także

WP #224. Soft Cell oraz Antony And The Johnsons

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:00
W "Wieczorze płytowym" tym razem słuchaliśmy albumów: Soft Cell "Non-Stop Erotic Cabaret" oraz Antony And The Johnsons "I Am a Bird Now".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Knittel otoczony elektroniką

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:07
Taśma, komputer, syntezatory, najrozmaitsze instrumenty elektroniczne, sampler, theremin, live electronics; a także głosy, instrumenty, orkiestra - nic co muzyczne nie jest mu obce.
rozwiń zwiń