Mary Halvorson - wirtuozka gitary z nowymi krążkami

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 00:55
Mary Halvorson to dziś jedna z najbardziej wyrazistych i najoryginalniej improwizujących gitarzystek. Jest wychowanką Joe Morrisa i Anthony'ego Braxtona. Wydała właśnie dwa nowe albumy: "Amaryllis" i "Belladonna".
Mary Halvorson
Mary HalvorsonFoto: shuttestock/lev radin

- Nie staram się grać dziwnie. Tak się po prostu dzieje. Nie mam ochoty być dziwakiem, po prostu taki mam gust - opowiadała przed laty w Polskim Radiu Mary Halvorson.

Jej zanurzona w awangardzie muzyka jest wirtuozerska, wysublimowana kompozycyjnie i z pewnością wymagająca, jednak sama gitarzystka z pewnością nie należy do muzyków-intelektualistów dzielących włos na czworo.

- Muszę przyznać, że nie zastanawiałam się nad tym zbyt wiele… Lubię uciekać od muzyki i nie myśleć o niej; wyczyszczam umysł. Bo przecież większość moich znajomych to muzycy, wciąż gramy albo rozmawiamy o graniu. Miło jest na moment od tego odetchnąć - nie kryła.

***

"Amaryllis" to sześcioczęściowa suita wykonana z ogromnym zespołem improwizatorów, czerpiąca z jazzu i muzyki eksperymentalnej, natomiast "Belladonna" to pięcioczęściowa sekwencja wykonana z zespołem smyczkowym The Mivos Quartet.

Tracklista:

Amaryllis

Night Shift
Anesthesia
Amaryllis
Side Effect
Hoodwink
892 Teeth

Belladonna

Nodding Yellow
Moonburn
Flying Song
Haunted Head
Belladonna

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

Posłuchaj
116:25 2022_05_19 23_00_10_PR2_Nocna_strefa.mp3 Mary Halvorson - wirtuozka gitary z nowymi krążkami (Nocna strefa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Bartek Chaciński

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jimi Hendrix i album "Are You Experienced"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 06:00
Płyta "Are You Experienced", której słuchaliśmy w najbliższej audycji, to debiutancki album studyjny zespołu The Jimi Hendrix Experience.
rozwiń zwiń