Miles Davis i Jimi Hendrix we wzajemnych inspiracjach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 06:00
We wtorkowym wydaniu "Nocnej strefy" spotkanie z dwiema wielkimi postaciami muzyki z dwóch wydawałoby się odległych światów: Milesem Davisem i Jimim Hendriksem.
Jimi Hendrix
Jimi HendrixFoto: pixabay/heblo

W audycji Piotr Metz przedstawił Hendriksowskie inspiracje Milesa Davisa i jazzowe inklinacje Jimiego Hendriksa i zaprezentował nagrania z koncertowych albumów.

W przypadku Milesa Davisa była to płyta "Live in Montreal" stanowiąca zapis koncertu artysty z 1985 roku. Mistrzowi trąbki towarzyszył wówczas zespół w składzie:

Vincent Wilburn - perkusja 
Daryl Jones - gitara basowa
John Scofield - gitara 
Steve Thornton - instrumenty perkusyjne 
Bob Berg - saksofon 
Robert Irving III - syntezator.

"Live at the Isle of Wight" to pośmiertnie wydany album koncertowy Jimiego Hendriksa, zawierający 18 utworów zarejestrowanych 30 sierpnia 1970 roku na Festiwalu na wyspie Wight. Wydany w czterech wersjach (CD, DVD, 2CD, 2CD + DVD).

Skład zespołu:

Jimi Hendrix - gitara, śpiew
Mitch Mitchell - perkusja
Billy Cox - gitara basowa.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia)

Posłuchaj
114:31 2021_12_14-23-00-37_PR2_Nocna_strefa.mp3 Miles Davis i Jimi Hendrix we wzajemnych inspiracjach (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku. W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Sławek Jaskułke o płycie "Europa 67/21": inicjatywa wyszła od dyrektor Małaszko-Stasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:00
- Chciałbym ten fakt podkreślić - inicjatywa całości wyszła ze strony dyrektor Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz i Programu 2 Polskiego Radia. To jest szalenie ważne, że ludzie, którzy piastują wysokie stanowiska, i instytucja, która jest przez nich kierowana, proponują pewne wartości, które są uniwersalne - mówił w "Poranku Dwójki" pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Sławek Jaskułke.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z inspiracji Betty Davis

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 01:00
Betty Davis – amerykańska wokalistka soulowa i funkowa – po raz kolejny była bohaterką "Nocnej strefy". Scena muzyczna do dziś pozostaje pod wrażeniem jej ostrego, surowego głosu oraz kompletnej niezależności. Betty była, jaka być chciała. Audycję poprowadził Piotr Metz.
rozwiń zwiń