Immanuel w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:21
Niedawno ukazał się nowy album zespołu Immanuel "Night & the Light". I to był punkt wyjścia do przypomnienia historii tej niezwykłej formacji.
Fragment okładki płyty Night  the Light zespołu Immanuel
Fragment okładki płyty "Night & the Light" zespołu ImmanuelFoto: materiały promocyjne

Początki zespołu sięgają pierwszej połowy lat 80. XX wieku i punk-reggaeowego środowiska warszawskiego klubu Hybrydy.

Ale Immanuela nie sposób zaszufladkować stylistycznie. Wystarczy wymienić kilku muzyków, którzy współpracowali z zespołem, to m.in. Robert Brylewski, Alek Korecki, Andrzej Przybielski, Robert Sadowski. Nagrań z ich udziałem również posłuchamy.

Pomysł stworzenia zespołu Immanuel narodził się w 1983 roku na I piętrze bloku przy Pańskiej 57. Od początku swojej działalności muzycy grali w kontrze do systemu, przekazywali duchowy aspekt nadziei, zmian, które miały nadejść wraz z upadkiem ówczesnego, absurdalnego systemu.

Sławek Wróblewski "Dżu-Dżu" i Jacek Onaszkiewicz "Dżeksong" uważają, że wciąż żywe jest hasło "Pańska Street Reggae Beat". - To jest jakby mistyczna sytuacja związana z ulicą Pańską. Dopóki żyję, dopóki gram, to na pewno jest to aktualne - mówił podczas wizyty w Polskim Radiu Dżeksong. - Mieszkam na Złotej i uważam, że ta ulica ma też tu swój wkład - dodał Dżu-Dżu. 

Obok dwóch znanych członków zespołu na "Night and the Light" grają: syn Dżeksonga Beniamin na perkusji, dwóch gitarzystów Łukasz i Wojtek, Samik z pierwszego składu zespołu, a także sekcja dęta, czyli Witek i Piotrek z zespołu Bartenders oraz Dawid na instrumentach perkusyjnych (również z zespołu Bartenders). 

Posłuchaj
116:41 2022_06_22 23_00_24_PR2_Nocna_strefa.mp3 Nowy album zespołu Immanuel "Night & the Light" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Muzyka z kręgu Piastowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 07:30
W środowym wydaniu "Nocnej strefy" Rafał Księżyk zabrał słuchaczy do Katowic przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jimmy Giuffre i mistrzowie klarnetu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:44
60 lat temu Jimmy Giuffre rozpoczął sesje nagraniowe, które miały złożyć się na "Free Fall" - najbardziej awangardowy w dziejach jazzu album stworzony przez klarnecistę. Z tej okazji słuchaliśmy muzyki Giuffrego i innych mistrzów klarnetu.
rozwiń zwiń