Pożegnanie Pharoah Sandersa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 07:00
W poniedziałkowej "Nocnej strefie" Rafał Księżyk przedstawiał nagrania wybitnego jazzowego muzyka, niedawno zmarłego saksofonisty Pharoah Sandersa.
Pharoah Sanders zmarł w wieku 81 lat
Pharoah Sanders zmarł w wieku 81 latFoto: shutterstock/wjarek

24 września w wieku 81 lat zmarł jeden z gigantów jazzowej awangardy XX wieku. W latach 60. był członkiem zespołu Johna Coltrane'a, zasłynął charakterystycznymi brzmieniami saksofonu tenorowego. 

W audycji słuchaliśmy jego najbardziej przełomowych nagrań, które definiowały free jazz lat 60. i przecierały szlaki dla world music. Z bohaterem zagrali m.in. Alice Coltrane, John Coltrane, Don Cherry, Maleem Mahmoud Ghania.

O śmierci muzyka poinformowała jego wytwórnia muzyczna Luaka Bop. "Z przykrością dzielimy się informacją o śmierci Pharoah Sandersa. Zmarł w spokoju, otoczony przez kochającą rodzinę i przyjaciół, dziś rano w Los Angeles" - napisano na Instagramowym fanpage'u wytwórni, nie podając przyczyny śmierci.


Posłuchaj
116:37 2022_10_03 23_00_04_PR2_nocna strefa 3.10.mp3 Pożegnanie Pharoah Sandersa (Nocna strefa/Dwójka) 

Sanders urodził się w 1940 roku w Little Rock, stolicy amerykańskiego stanu Arkansas. Po przeprowadzce do Nowego Jorku współpracował z Coltrane'em, aż do jego śmierci w 1967 roku.

Przez lata pozostawał aktywny muzycznie, a w jego muzyce słychać było wpływy soulu, bepopu, jazz-rocka czy afrykańskiej i indyjskiej muzyki ludowej. W 2021 roku ukazał się jego ostatni album "Promises", nagrany wraz z brytyjskim producentem Floating Points i Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, który zdobył szerokie uznanie wśród krytyków.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Muzyczna podróż w inny wymiar

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 07:00
Ostatnia tego lata środowa "Nocna strefa" zabierała nas w podróż w inny wymiar. Słuchaliśmy utworów, które w zamyśle twórców mają przywoływać praczasy i same korzenie kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kręgu Throbbing Gristle

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 00:55
Grupa Throbbing Gristle zasłynęła jako pionierzy "muzyki industrialnej", ale dała też początek innym zespołom, nie mniej intrygującym. Pierwszą w jesiennej ramówce Dwójki audycję z cyklu "Nocna strefa" poprowadził Rafał Księżyk.
rozwiń zwiń