Amerykańscy jazzmani w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 06:55
W tej odsłonie "Nocnej strefy" Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński wybrali się do Francji, a konkretnie do Paryża, gdzie amerykańscy jazzmani od dekad przyjmowani są z entuzjazmem. Zabrzmiał m.in. Art Ensemble of Chicago – awangardowy zespół jazzowy, który powstał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku.
Jazz rozbrzmiewa w Paryżu od 100 lat
Jazz rozbrzmiewa w Paryżu od 100 latFoto: shutterstock/Carsten Medom Madsen

Ponadto w audycji - niezapomniany Don Cherry, amerykański kornecista i trębacz jazzowy (grał również na fortepianie, melodyce, skrzypcach, ludowych fletach z różnych stron świata, oraz instrumentach perkusyjnych), innowator jazzu, uznawany za jednego z twórców free, fusion oraz world music.

Na przełomie lat 50. i 60. Don Cherry nagrał z zespołem  Ornette'a Colemana płyty, które okazały się przełomowe dla jazzu.

Nie zabrakło ponadto nowości i wątku retro z Jeanem Schwartzem w roli głównej.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku, który to dzień należy właśnie do duetu Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 23.00

uk

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń