"Mercy" - nowa i wyjątkowa płyta Johna Cale'a

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 07:00
W tym wydaniu "Nocnej strefy" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk prezentowali m.in. muzykę z najnowszego, solowego albumu legendarnego Johna Cale'a. 
John Cale
John Cale Foto: PAP/Photoshot

Współzałożyciel nowojorskiej formacji The Velvet Underground, współpracownik legendarnego La Monte Younga nagrywa rzadko, ale na osiemdziesiątkę sprawił sobie album pełen gości. To są różni młodsi artyści, a sam John Cale inspiruje się ich twórczością.

- Jak się okazuje, można zrobić karierę, grając na altówce. Johnowi Cale'owi można poświęcić kilka różnych audycji, choć z grupą pożegnał się w 1968 roku, to z muzykami i nazwą The Velvet Underground nigdy się nie rozstał - mówią prowadzący audycję. 

Czytaj też:


Posłuchaj
113:28 2023_01_26 23_01_17_PR2_Nocna_strefa.mp3 "Mercy" - nowa i wyjątkowa płyta Johna Cale'a (Nocna strefa/Dwójka) 

John Cale to walijski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, autor tekstów i piosenek oraz producent muzyczny. Jest jednym z założycieli zespołu The Velvet Underground. Udzielał się jednak w różnych gatunkach i tradycjach muzycznych w ciągu 60-letniej kariery: w muzyce poważnej koncertem na chór chłopięcy i orkiestrę symfoniczną na otwarcie parlamentu walijskiego, kompozycjami do baletu, filmu, koncertowaniem na fortepianie (z Johnem Cage’em), muzyce awangardowej (z La Monte Youngiem i zespołem mikrotonalnym Dream Syndicate).

Wykonywał również muzykę ambient (z Brianem Eno), punk rocka (z Patti Smith), rocka alternatywnego (z Lou Reedem). 

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry - najgorętsi saksofoniści 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 00:55
Oboje są saksofonistami, oboje pochodzą z małych miejscowości w Stanach Zjednoczonych - i to właściwie jedyne, co ich łączy. Bohaterami audycji byli Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry uznani przez Bartka Chacińskiego za "najgłośniejsze postacie 2022 roku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze nowości 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 01:00
W czwartkowej "Nocnej Strefie" zaprezentowaliśmy płytowe nowości. - Wśród nich między innymi album "Senderos de luz y sombras" Beatriz Ferreyry, dedykowany pamięci Bernarda Bascheta, Bernardo Parmegianiego i Carlosa Pellegrina - mówił Jacek Hawryluk. 
rozwiń zwiń