Polskie Radio
Section05
instrumenty muzyczne

Po co muzyce rytm? Rozmowa z nauczycielką gry na gitarze klasycznej

Gitara klasyczna to wspaniały instrument strunowy. Strun jest sześć i współcześnie są zrobione z nylonu. Struna na dole jest najcieńsza, a na górze - najgrubsza! Kiedy wymyślono gitarę, i co trzeba umieć, żeby pięknie na niej zagrać? Wie to nauczycielka muzyki jednej z placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  gitara instrumenty muzyczne instrumenty strunowe radio dla dzieci DAB+

CORNO – Brass Music Festival. Święto instrumentów dętych w Zielonej Górze

Siedemdziesięciu trzech kursantów z całego świata, ponad pięćset lekcji indywidualnych, a także kilkudziesięciu artystów wywodzących się z najlepszych zespołów świata, w tym legendarny James Thatcher, które partie waltorni mogliśmy usłyszeć w filmach takich jak "Lista Schindlera", "JFK" czy "Forrest Gump". W Zielonej Górze ruszyła szósta edycja CORNO – Brass Music Festival poświęconego muzyce dętej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp MUZYKA Katarzyna Cygler muzyka filmowa instrumenty muzyczne instrumenty Jazz orkiestra Zielona Góra lubuskie

Piotr Zabrodzki - oberek na ksylofon i inne zaskoczenia

- Jest to projekt o tyle ciekawy, iż jest to muzyka zagrana dość "po bożemu", natomiast nietypowe jest instrumentarium. Proszę sobie na przykład wyobrazić wykonanie oberka na takim instrumencie, jak ksylofon - mówił w Dwójce pianista i kompozytor Piotr Zabrodzki, zapraszając na swój koncert w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Roch Siciński muzyka ludowa instrumenty muzyczne

Fenomen chóralnego brzmienia

- Mówiąc o instrumentach w orkiestrze i brzmieniu orkiestry, oczywiste jest to, że nie należy zapominać o chórze. Chór i jego brzmienie, będące sercem brzmienia muzyki, odnosi się w sposób szczególny do orkiestry, mianowicie zazwyczaj to orkiestra towarzyszy chórowi - mówił Łukasz Borowicz w kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów", tym razem poświęconego chórowi.
Zobacz więcej na temat:  instrumenty instrumenty muzyczne Dwójka Łukasz Borowicz