Kolaże i pejzaże w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 00:55
W tym wydaniu czwartkowej "Nocnej strefy" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk wrócili do serii płytowej "Made to Measure", jednej z tych, które się nie kończą. I z których istnienia stale się cieszą.
Dziennikarze Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński podczas jednego z koncertów Dwójki
Dziennikarze Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński podczas jednego z koncertów DwójkiFoto: Polskie Radio

48. już odcinek tego cyklu to nowy album belgijskiej formacji Aksak Maboul. W najnowszym wydaniu "The Wire" jej lider Marc Hollander opowiada o tym, jak odkrył tworzenie muzyki na nowo, ucząc się współczesnych, cyfrowych narzędzi, ale zachował fascynację kolażem dźwiękowym i eklektyzm. Słychać to w jego najnowszych nagraniach.

Ponadto w audycji m.in. najnowsze albumy Zimy Stulecia, nowego duetu stworzonego przez muzyków znanych z formacji EABS, żeby nostalgicznie odtworzyć dźwiękowy pejzaż zimy 1987 roku, oraz "Behind the Wall" - zestaw kompozycji Axel Temple, nagranych przez Julię Holter ze Spektral Quartet. A to jeszcze nie wszystko. 

***

Zapraszamy do słuchania dwugodzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę: Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek ChacińskiJacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
115:46 2023_03_09 22_59_12_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Kolaże i pejzaże w "Nocnej strefie" (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 23.00

mo


Czytaj także

Amerykańscy jazzmani w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 06:55
W tej odsłonie "Nocnej strefy" Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński wybrali się do Francji, a konkretnie do Paryża, gdzie amerykańscy jazzmani od dekad przyjmowani są z entuzjazmem. Zabrzmiał m.in. Art Ensemble of Chicago – awangardowy zespół jazzowy, który powstał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Mirona Zajferta

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 00:55
A co z tymi, którzy sami nie grają muzyki, ale mają wkład w wiele wydawnictw różnych artystów? Co z tymi, którzy zostają w cieniu i pracują dla innych, podsuwając pomysły, namawiając do czegoś nowego, dając przestrzeń i czas na festiwalach? Zmarły w poniedziałek 20 lutego Miron Zajfert był właśnie kimś takim.
rozwiń zwiń