Portrety z GRM. Co w awangardzie piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 07:00
W "Nocnej strefie" zajrzeliśmy do serii, która portretuje współcześnie działające kompozytorki i kompozytorów nowej muzyki i próbuje ich wpisać w tradycję francuskiej Groupe de Recherches Musicales.
Dafne Vicente-Sandoval, Lars Petter Hagen, Eve Aboulkheir i Lasse Marhaug
Dafne Vicente-Sandoval, Lars Petter Hagen, Eve Aboulkheir i Lasse MarhaugFoto: materiały prom.

Najpierw austriacka wytwórnia Editions Mego, jeszcze za życia swojego nieodżałowanego szefa Petera Rehberga, uruchomiła serię wznowień: Recollection GRM. Przypominały najważniejszych twórców i najwybitniejsze utwory stworzone w ramach działań tego jednego z najważniejszych środowisk kompozytorów muzyki awangardowej. A już zupełnie niedawno powstał pomysł Portraits GRM, w której pojawiają się współcześnie działający artyści.

Po śmierci Rehberga obie serie prowadzą wspólnie francuska wytwórnia Shelter Press oraz INA GRM. Pojawiały się w niej takie nazwiska jak Lucy Railton, Kali Malone, Jim O'Rourke czy Okkyung Lee. Były też nagrania samego Rehberga.

Czworo najnowszych bohaterów to Dafne Vicente-Sandoval, Lars Petter Hagen, Eve Aboulkheir i Lasse Marhaug. W audycji prezentowaliśmy nagrania części z nich, dodając to, co najciekawsze pośród najświeższych premier płytowych.


Posłuchaj
114:07 2023_05_18 23_02_30_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Portrety z GRM. Co w awangardzie piszczy? (Nocna strefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 18.05.2023

Godz. emisji: 23.00

pg


Czytaj także

Sahel i dudy w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 00:55
W tym wydaniu "Nocnej strefy" za sprawą przeglądu płytowych nowości wybraliśmy się do Afryki. 
rozwiń zwiń