Polskie miejsca w Paryżu - historycznej podróży ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
W audycji usłyszeliśmy kolejną część opowieści o twórcach i dziejach paryskiej księgarni Libella oraz Galerii Lambert, niezwykłych polskich miejscach w Paryżu. Aurę dawnych lat wspominali m.in. Zofia i Kazimierz Romanowiczowie, Jan Lebenstein, Konstanty Jeleński i Jerzy Kaniewicz z Radia Wolna Europa
Audio
  • Ślady pamięci. Opowieści o paryskiej księgarni Libella oraz Galerii Lamber (Dwójka/Ślady pamięci)
Paryż - Pola Elizejskie
Paryż - Pola ElizejskieFoto: Shutterstock/Mikhail Pogosov

- Byliśmy pierwszą we Francji firmą wydającą polskie płyty, były to piosenki sentymentalne, ale również nagrania muzyki ludowej, oberki, kujawiaki, polki. Tego bardzo wówczas poszukiwano - wspominał Kazimierz Romanowicz w drugiej części audycji Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego.

Posłuchaj pierwszej części audycji: Niezwykłe polskie miejsce w Paryżu >>>

Był to dalszy opowieści o księgarni Libella oraz Galerii Lambert, oraz o jego twórcach. Niezwykłe polskie miejsce znajdowało się na wyspie św. Ludwika w Paryżu, w sąsiedztwie legendarnego Hotelu Lambert, należącego niegdyś do książąt Czartoryskich, głównego ośrodka Wielkiej Emigracji. Aurę dawnych lat wspominali m.in. Zofia i Kazimierz Romanowiczowie, Jan Lebenstein, Konstanty Jeleński i Jerzy Kaniewicz z Radia Wolna Europa. W tle unikatowe nagrania wytwórni płytowej Pavillon Record Company.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Świadkowie historii (nagrania 1918-1945 z archiwum RWE)

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:44
Relacje i wspomnienia najwybitniejszych postaci współczesnej historii. Wśród gości m.in.: Adam Pragier (działacz socjalistyczny, poseł na sejm w II RP, minister w rządze emigracyjnym), Kajetan Morawski (ambasador RP w Paryżu), Stefan Korboński i gen. Stanisław Sosabowski i inni.
rozwiń zwiń