Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
W "Karnawale instrumentów" rozpoczynamy cykl audycji na temat skrzypiec, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek orkiestrę symfoniczną. Doszliśmy do skrzypiec w kolejności partyturowej - podkreślił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentów
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentówFoto: Shutterstock/Clara Kabala

Prowadzący na wstępie podsumował dotychczasowe audycje, w których po kolei omawiał instrumenty tworzące orkiestrę.

Skrzypce w centrum

- Rozpoczęliśmy naszą podróż od instrumentów dętych drewnianych, potem były instrumenty dęte blaszane, perkusja, instrumenty towarzyszące orkiestrze, takie jak chociażby organy czy fortepian, no i w końcu skrzypce, które w tej partyturze zajmują miejsce centralne. Zresztą nie tylko w partyturze, ponieważ trudno wyobrazić sobie orkiestrę bez skrzypiec - mówił.

Przed rozpoczęciem koncertu dyrygent wita się z koncertmistrzem pierwszych skrzypiec, przez co symbolicznie wita się z całą orkiestrą.

- Skrzypce to centrum orkiestry, punkt odniesienia. Nawet słynne obojowe "la" padające na początku każdego koncertu przy strojeniu przekazywane jest koncertmistrzowi, który dopiero dalej roznosi je, jak dobrą nowinę, do wszystkich instrumentów w sekcji smyczkowej - zauważył Łukasz Borowicz.

Prowadzący przyznał, że przez 12 lat uczył się gry na skrzypcach i po dziś dzień jest to najbliższy mu instrument. I to właśnie z tej osobistej perspektywy mówił o skrzypcach podczas audycji.

Orkiestrowy standard

Orkiestra symfoniczna - jeśli chodzi o liczebność i rodzaje wykorzystywanych instrumentów - zmieniała się na przestrzeni wieków i w zasadzie dotąd nie uzyskała ściśle określonego kształtu. Istnieje jednak pewien standard, wg którego orkiestra liczy ok. 100 muzyków, co pozwala na wykonanie większości XIX- i XX-wiecznego repertuaru.

Zalążkiem orkiestry symfonicznej były zespoły powstające w okresie baroku, ograniczone do instrumentów smyczkowych (np. we Francji orkiestra królewska złożona była z 24 skrzypków), do których na początku XVIII w. dodano instrumenty dęte.

[wykorzystano materiały z Encyklopedii PWN]

Posłuchaj
58:19 2022_04_29 22_17_33_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 22.15

reklama