Puzon - instrument niesamowity

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 23:00
Ton tych instrumentów jest bardzo uroczysty, wzniosły. Mogą brzmieć jak najwspanialszy chór anielski. W kolejnej odsłonie swojej autorskiej audycji Łukasz Borowicz opowiadał o puzonach.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: RyanMcGuire/Pixabay

Jak puzony są wykorzystywane w orkiestrze? Jak brzmią w określonych miejscach słynnych partytur? Co o nich napisał w swoim Traktacie o instrumentacji Hector Berlioz?

W "Karnawale instrumentów" słuchaliśmy muzyki, a także przyglądaliśmy się partyturom i traktatom - co mówią na temat puzonów i na temat pisania na nie.

Posłuchaj
59:38 2020_10_30_21_59_45_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Łukasz Borowicz o puzonach w orkiestrze (Karnawał instrumentów/Dwójka)

Była to powtórka audycji z 30 października 2020 roku.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ:

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 30.10.2020 i 10.11.2023 (powtórka)

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Wokół fletu. Łukasz Borowicz lekko, przebojowo i edukacyjnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 07:00
- Będziemy mówić o flecie: piccolo, altowym. Chcę odnieść się do tajników orkiestracji, instrumentacji, tego, jak kompozytorzy myślą o partyturze i jak używają fletu. Chodzi o ten powód, dla którego flet w danym momencie partytury ma wiodącą lub towarzyszącą rolę - mówił we wstępie swojej audycji znakomity dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń