Polskie Radio
Section05
instrument

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych konkurs chopinowski Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian instrumenty instrument MUZYKA

Katarzyna Drogosz: wolę, jak fortepiany mają w sobie trochę historycznej patyny

- W swojej kolekcji mam kilka fortepianów historycznych grających koncertowo, ale jeszcze więcej takich, które czekają na swoją kolej i lepsze czasy. Trzeba je bowiem wyremontować, czasami od stanu totalnej ruiny, do stanu koncertowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się to wydarzy i kolekcja będzie się ciągle powiększać - mówiła w "Poranku Dwójki" pianistka Katarzyna Drogosz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian instrumenty instrument kompozytor MUZYKA Paweł Siwek Dwójka

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach

- To niezwykła przygoda z salą koncertową, która przy każdym koncercie przekształca się w miejsce zupełnie niepowtarzalne, w którym spotykają się muzycy i melomani. Teraz mamy jeszcze jeden pretekst, żeby tu bywać, bo odtąd również organiści będą tu wykonywać niezwykłe, fascynujące, emocjonujące utwory - mówił o nowych organach w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach architekt Tomasz Konior.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR organy Dwójka instrument