Jerzy Pilch "Dziennik". Refleksje nad codziennością

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:57
Na antenie Dwójki prezentowaliśmy "Dziennik" Jerzego Pilcha, który był nie tylko autorem dramatów, scenariuszy i felietonów, ale również znakomitym memuarystą. Wybrane fragmenty czytał Adam Ferency.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: Andrzej Georgiew/Forum

Jerzy Pilch w 1 rocznicę śmierci.jpg
"Jerzy Pilch mawiał, że Biblia i Sienkiewicz zrobiły z niego pisarza"

Jerzy Pilch był autorem ponad 20 powieści, między innymi "Pod Mocnym Aniołem", "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia" i "Spis cudzołożnic". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika" - pierwszy ukazał się w 2012 roku.

"Dziennik" to - jak zapewniają wydawcy - nie są zapiski z błahej codzienności, ani spis chorób i dolegliwości (choć znajdziemy zapis z poczekalni do neurologa), nie zestawienia wyróżnień i odznaczeń. Nie ma tu męczących i wydumanych autoanaliz i nieustającego narzekania na świat i bliźnich, co często można spotkać w wielu dziennikach znanych pisarzy.

Ten swoisty pamiętnik Jerzego Pilcha czyta się jak jego powieści. To narracja, w której znajdziemy Adama Małysza i lekturę Biblii, "Avatara" i Joyce'a, matkę i ojca, Kraków i Warszawę, katolików i ewangelików, w końcu, rzecz jasna, piłkę nożną. Znajdziemy tu też szczere sprostowania narastających latami wokół autora nieporozumień: "Całymi latami marzyłem o byciu literackim urzędnikiem, a przyrosła mi cyganeryjna gęba lekkoducha, bankietowicza i Bóg wie kogo".

Jak zwykle u Pilcha – świeże, zadziorne i odważne spojrzenie na świat, ironia, dystans ale i gorące, bezkompromisowe zaangażowanie, kwestie dnia dzisiejszego i kwestie ostateczne. I jak zwykle u Pilcha – zniewalająca przyjemność czytania.

Prozaik, felietonista, dramaturg i scenarzysta zmarł w Kielcach 29 maja 2020 r. w wieku 68 lat.

Czytaj też: Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze >>>

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 23.08-3.09.2021

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Jerzy Pilch
Czytaj także

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:50
Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście nie jest dostępne". Radiowy alfabet Jerzego Pilcha [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
10 sierpnia wspominamy 71. rocznicę urodzin Jerzego Pilcha. Przypominamy fragmenty przeprowadzonych na antenach Polskiego Radia z nim rozmów. Ceniony pisarz mówił o literaturze, o polszczyźnie, o piłce nożnej, ale i nie stronił od spraw trudnych. Takich choćby jak doświadczenie choroby czy możliwość szczęścia.
rozwiń zwiń