Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:23
 "Im później, tym intensywniej" - tak brzmiało motto życiowe Jerzego Pilcha. Wypowiedział je na antenie Dwójki, odpowiadając na pytania tzw. kwestionariusza Prousta. Jerzy Pilch  - pisarz, felietonista, dramaturg, scenarzysta - odszedł  w piątek 29 maja. W czwartek (4 czerwca), w dniu, w którym w Kielcach pożegnała go rodzina i przyjaciele, przypomnieliśmy wywiady z pisarzem emitowane w Dwójce w 2012 i 2013 roku.
Audio
  • Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze (z nagrań archiwalnych- Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: Wojciech Dorosz

P

pap jerzy pilch 1200.jpg
Jerzy Pilch nie żyje. Wybitnego pisarza żegnaliśmy w specjalnej audycji Dwójki

Jerzy Pilch opowiadał w nich o sobie, życiu, literaturze. Wspominał dzieciństwo spędzone w Wiśle, przywoływał postaci wspaniałych ludzi, których spotkał: Jerzego Turowicza, Kornela Filipowicza, ks. Józefa Tischnera, Jana Błońskiego. Opowiadał o swojej fascynacji piłką nożną, szczególnie meczami Realu Madryt i o zmaganiu się z chorobą. Wiele miejsca w tych rozmowach poświęcał literaturze i opowieściom o ulubionych pisarzach, szczególnie z kręgu literatury rosyjskiej - Bablu, Płatonowie.

A zapytany we wspomnianym kwestionariuszu, czego najbardziej nie cierpi, odpowiedział: braku inteligencji i poczucia humoru.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Świat Jerzego Pilcha w teatrze i na dużym ekranie. Wspomnienie o pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:00
29 maja 2020 odszedł Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Jego dorobek literacki to ponad 20 tytułów, z których wiele zostało wyróżnionych - w tym nagrodą im. Kościelskich i nagrodą Nike, zaadaptowanych na potrzeby teatru albo przeniesionych na duży ekran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fraza Pilcha w kinie. O filmowych adaptacjach powieści pisarza

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 19:45
29 maja pożegnaliśmy Jerzego Pilcha - autora ponad 20 dzieł literackich, które na potrzeby filmu adaptowali m.in. Jerzy Stuhr i Wojciech Smarzowski. - Pilchowską frazę, która robi olbrzymie wrażenie na kartach powieści, trudno jest przełożyć na język filmu - mówi Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń