Oscar Wilde i jego kultowy "Portret Doriana Graya"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 15:00
Od poniedziałku, 6 maja, w "Literackiej sjeście" gości powieść Oscara Wilde'a z 1890 roku "Portret Doriana Graya". Emisja codziennie, w dni powszednie, o godz. 15.00.
Marcin Przybylski w studiu Polskiego Radia
Marcin Przybylski w studiu Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Nie można kłaść znaku równości pomiędzy dziełem i autorem. Podobnie wolność sztuki i wolność jednostki nie są tożsame. Powieść w przekładzie Marii Feldmanowej nagrał dla Polskiego Radia Marcin Przybylski.

***

Powieść Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya" tuż po publikacji (na początku prasowej) wywołała wiele kontrowersji, a autorowi przysporzyła wrogów oskarżających go o obrazę moralności. Angielskiego czytelnika końca XIX wieku oburzały homoerotyczne aluzje i rozpasany tryb życia bohatera.

W warstwie fabularnej powieść opisuje młodego mężczyznę, tytułowego Doriana, który pozuje do obrazu zafascynowanemu nim malarzowi Bazylemu Hallwardowi. Zachwycony efektem końcowym Dorian wyraża życzenie, by nie on sam się starzał, a jego postać na obrazie...

***

Na "Literacką sjestę" zapraszamy od poniedziałku do piątku od 6 maja w godz. 15.00-15.15.

mgc/pg

reklama

Czytaj także

Oleg Serebrian "Pod prąd". Wspomnienie młodzieńczej miłości [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 11:10
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy książkę mołdawskiego autora Olega Serebriana pt. "Pod prąd" w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej-Lascar. Fragmenty powieści przeczytał Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humoreski i felietony Kornela Makuszyńskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 06:10
Od 27 kwietnia, od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45, zapraszamy do wysłuchania fragmentów humoresek i zabawnych felietonów Kornela Makuszyńskiego, jednego z patronów roku 2024, w wykonaniu m.in. Kazimierza Rudzkiego, Andrzeja Łapickiego i Tadeusza Borowskiego. Nagrania pochodzą z archiwum Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń