Polskie Radio
Section05
powieść

Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura powieść KSIĄŻKA Festiwal Fabuły Poznań opowiadanie Radosław Nałęcz Trójka

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk opowiadanie powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina

"Tajni dyrygenci chmur". Wioletta Grzegorzewska: początkowo chciałam napisać tom wierszy

- Po przeprowadzce do miejscowości Louis w Wielkiej Brytanii szłam ulicą i zobaczyłam dziwnego stracha na wróble. A ponieważ mój ojciec wypychał ptaki, to interesuję się kukłami. Gdy byłam mała, miałam pomysł, żeby zrobić atlas strachów na wróble, i podczas tego spaceru coś mnie tknęło i postanowiłam napisać tom wierszy - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska o początkach pracy nad książką "Tajni dyrygenci chmur". Jej okładkę zdobi strach na wróble.
Zobacz więcej na temat:  Wioletta Grzegorzewska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Jura Krakowsko-Częstochowska KSIĄŻKA KULTURA Dwójka powieść

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura KSIĄŻKA young adult powieść nastolatki młodzież Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Zofia Zasacka Kamila Drężęk Magdalena Pioruńska Dominika Gołowin Katarzyna Barlińska Marta Łabęcka Angelika Łabuda Monika Marszałek FortunateEM Weronika Marczak Monika Rutka Natalia Fromuth Łukasz Damaziak psychologia

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński książki literatura Powstanie Styczniowe powieść

Izabela Tadra o książce "Hotel ZNP": zależało mi, aby stworzyć coś, nad czym możemy dyskutować

W "prawdopodobnie najbrzydszym hotelu w Warszawie, który ma jednak pewne zalety: z jego okien rozpościera się widok na Wisłę", mają schadzkę Belcia, główna bohaterka książki, i mężczyzna, który ją interesuje. Kolejną zaletą owego przybytku jest fakt, że znajduje się w połowie drogi między ich domami. Belcia, niczym Szeherezada, snuje swoją niekończącą się opowieść, licząc, że to daje szansę na happy end... O książce "Hotel ZNP" z jej autorką w swojej audycji rozmawiał Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Debiuty powieść Max Cegielski Trójka

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta Bałkany wspomnienie powieść

"Mesjasz" Adama Ubertowskiego - opowieść o rodzinie, relacjach i obowiązkach [POSŁUCHAJ]

Adam Ubertowski w "Mesjaszu" realizuje skryte marzenie wielu czytelników o pełnokrwistej epickiej polskiej powieści. Na blisko sześciuset stronach śledzimy losy intrygującego bohatera, jesteśmy najbliżej jak się da: towarzyszymy mu podczas narodzin, słyszymy jego pierwsze myśli i doświadczamy tych samych zaskoczeń. Powieść w Dwójce czytał Grzegorz Małecki.
Zobacz więcej na temat:  powieść Adam Ubertowski Grzegorz Małecki pr poleca

Tłumaczka książki "Rajski ogród": to bardziej delikatna strona Ernesta Hemingwaya

- Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego wcielenia Ernesta Hemingwaya. "Rajski ogród" to jego bardziej delikatna strona, choć był kojarzony z tradycyjnym rozumieniem męskości. Główny bohater powieści jest jednoznacznie uznawany za alter ego pisarza. Hemingway pisał tę książkę u schyłku życia, David jest osobą wątpiącą - mówiła w Dwójce tłumaczka Ewa Borówka.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Hemingway tłumacz tłumaczenie Jakub Kukla Dwójka powieść KULTURA

Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji

- Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - mówił w Dwójce Jacek Świdziński, rysownik i twórca komiksów.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki literatura powieść powieść graficzna Warszawa Festiwal Młodzieży Dwójka Jakub Kukla komiks Jacek Świdziński