Kupiński Guitar Duo i sztuka transkrypcji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 19:00
- Na program koncertu składają się wyłącznie nasze autorskie transkrypcje utworów, które w oryginale zostały napisane na fortepian bądź orkiestrę, a które zabrzmią w zupełnie nowej wersji: na dwie gitary - mówił Dariusz Kupiński, który w kolejnej "Miejscówce z Dwójką" (25 września) wystąpił razem z Ewą Jabłczyńską.

Oglądaj wideo:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]


KupinskiDuo4 fot. Justyna Warwas 1200.jpg
Kupiński Guitar Duo: to będzie podsumowanie naszego dziesięciolecia

Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych.

Gitarzyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego odbywali studia podyplomowe.

Występowali z recitalami w większości krajów Europy, w USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa Jabłczyńska ma tytuł naukowy doktora habilitowanego i kształci studentów w Katedrze Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Z kolei Dariusz Kupiński jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Regularnie zapraszani są do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>


Michał Nagy 1200.jpg
Michał Nagy: nadrzędną wartością jest radość tworzenia muzyki

W 2011 roku ukazał się ich debiutancki album "Spanish Music", z muzyką Isaaca Albéniza, Enrique Granadosa, Manuela de Falli. Ich druga płyta "Recital", wydana w 2016 roku, zawiera głównie autorskie aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Gioacchino Rossiniego, Astora Piazzolli, Enrique Granadosa oraz George'a Gershwina.

W latach 2018-2019 duet realizował projekt artystyczno-naukowy na Uniwersytecie w Louisville w USA, związany z opracowaniem i wykonaniem wybranych utworów gitarowych z Grawemeyer Collection of Contemporary Music.

"Miejscówka z Dwójką", w której usłyszeliśmy gitarowe interpretacje utworów Isaaca Albéniza, Federica Mompou, Manuela de Falli, George'a Gershwina i Enrique Granadosa, została zarejestrowana w Tichauer Art Gallery w Tychach.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (25.09) o godz. 19.00. Koncert transmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

reklama

Czytaj także

Jacek Prościński: elektronika to hybryda tego, co podoba mi się w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 17:00
- Muzyka elektroniczna to fundamentalny aspekt mojej wrażliwości i sposobu postrzegania muzyki. Pogłębiła we mnie wrażliwość i świadomość zróżnicowania koloru artykulacji, sposobu wymyślania struktur rytmicznych. To wyznaczyło mi pewien tor - mówił w Dwójce Jacek Prościński, który w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (17.07) zaprezentuje swój muzyczny projekt: wh0wh0.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska w repertuarze górskim [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:15
- Materiał na głosy i syntezator, który przygotowałam, to interpretacja melodii gór - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnym wydaniu "Miejscówki z Dwójką" (24.07).
rozwiń zwiń