Krzysztof Pełech i Marek Pasieczny. Wieniawski na dwie gitary [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 19:00
To był koncert gitarowy zarejestrowany w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. W programie m.in. kompozycje Marka Pasiecznego oraz światowa premiera czterech transkrypcji utworów Henryka Wieniawskiego w oryginale napisanych na fortepian i skrzypce.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

Jak zapowiadał gitarzysta klasyczny i kompozytor Marek Pasieczny, program koncertu jest "iście polski", gdyż znalazły się w nim utwory pochodzące z czasów od renesansu przez romantyzm po współczesność.

Były to dzieła Wojciecha Długoraja oraz Jakuba Polaka. Po nich zabrzmiały cztery utwory Henryka Wieniawskiego w oryginale napisane na fortepian i skrzypce: Mazurek G-dur, Kujawiak a-moll, Chanson Polonaise (Rozumiem) oraz Souvenir de Posen "Mazurka caracteristique".

Koncert zakończyły oryginalnie skomponowane przeze mnie partytury z cyklu "Impresje polskie", które oparłem na najbardziej rozpoznawalnych polskich melodiach ludowych, jak "Czerwone jabłuszko" czy "Cichy zapada zmrok". A wszystko w duchu Witolda Lutosławskiego – mówił Marek Pasieczny.

Wraz z nim wystąpił niezwykle utalentowany gitarzysta Krzysztof Pełech.

Spotkanie to zostało nagrane specjalnie dla słuchaczy Dwójki tuż po koncercie w ramach 57. edycji festiwalu im. Henryka Wieniawskiego.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ:

[Facebook Dwójki]

***

Dr hab. Marek Pasieczny posiada trzy tytuły magistra sztuki z uczelni: Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Wielka Brytania (kompozycja, wykonawstwo z wyróżnieniem) oraz Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego, Wrocław (wykonawstwo z wyróżnieniem). W 2010 roku Pasieczny rozpoczął doktorat w Australii na Central Queensland University oraz The Sydney University Conservatorium of Music w zakresie wykonawstwa. W 2012 roku powrócił do Europy, otwierając doktorat z kompozycji na The University of Surrey, Londyn/Guildford, Wielka Brytania. W grudniu 2015 roku obronił doktorat-habilitację.

Jako kompozytor i gitarzysta Pasieczny pojawia się regularnie na festiwalach w Europie (Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, Czechy, Grecja, Turcja, Szwajcaria, Austria, Wielka Brytania, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Włochy) oraz Azji (Chiny, Japonia), a także Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Kanadzie i USA.

Wykładał i prowadził gościnne lekcje mistrzowskie na uczelniach całego świata.

Marek Pasieczny pojawił się łącznie na 36 płytach. W roli kompozytora i wykonawcy na swoim koncie ma 14 płyt/singli/EP-ek solowych, 5 płyt z muzyką kameralną, 3 płyty z orkiestrą kameralna i symfoniczną. Jako kompozytor w portfolio ma 4 płyty wyłącznie ze swoją twórczością oraz 10 płyt, na których pojawia się pośród innych kompozytorów.

Pasieczny komponował dla takich muzyków, jak: Pat Metheny (płyta "Upojenie"), Anna Maria Jopek, Odair and Clarice Assad, David Russell, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, LAGQ: Los Angeles Guitar Quartet, Ana Vidovic, Hilary Hahn, James Gourlay, Aaron Shorr, Andrew York, Pavel Steidl, Edoardo Catemario, Gabriel Bianco, Krzysztof Pelech, Michal Stanikowski, Andrzej Bauer, Vojin Kocic, Piotr Rojek, Duo Melis, Lulo Reinchard i wielu innych.

W 2012 roku został przyjęty do grona artystów D’Addario (USA), oraz pojawił się na okładce prestiżowego brytyjskiego "Classical Guitar Magazine".

Krzysztof Pełech (ur. 1970) jest jednym z najaktywniejszych muzyków swojego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne, a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Emiratach Arabskich.

Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Krzysztof Pełech jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Regularnie koncertuje z Jorge Morelem, który zadedykował mu jedną ze swoich kompozycji. Wspólnie z Jorge Cardoso wykonywał "Suite Indiana" na dwie gitary i orkiestrę kameralną. Występuje także z Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana.

Krzysztof Pełech dokonał wielu rejestracji dla radia (m.in. Polskie Radio, BBC) i Telewizji (TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura). Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album "Dua Guitarinet", nagrany dla firmy Dux, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody
Fryderyk 2000.

W ankiecie "Gitarowy Top" ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny "Gitara i Bas" Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzysta klasycznym.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu, a także inicjatorem i szefem artystycznym "Letniego Festiwalu Gitary" w Krzyżowej. Krzysztof Pełech jest współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.

Artysta ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej a repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok.

***

"Miejscówkę z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (2.07) w godz. 18.30-19.00.