Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki - muzyka dawna i nowa [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 19:30
To wydanie "Miejscówki z Dwójką" wypełniła muzyka dawna i nowa wykonana na rekonstrukcjach późnośredniowiecznych instrumentów klawiszowych - portatywie organowym i clavisimbalum z mechanizmem młoteczkowym. Wystąpili: sopranistka Julieta González-Springer i multiinstrumentalista Ryszard Lubieniecki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!

[YouTube/Dwójka]

Program koncertu składał się z trzech części: pierwsza była skoncentrowana na muzyce historycznego Śląska, drugą wypełniła współczesna kompozycja Siphonophoria Amerykanina Johna Franka, zainspirowana rysunkami meduz autorstwa Ernsta Haeckela, a trzecią poświęcono muzyce Guillaume'a de Machaut. Ballada De toutes flours najwybitniejszego twórcy XIV-wiecznej ars nova zabrzmiała najpierw w wersji instrumentalnej na portatywie (tabulatura z Kodeksu z Faenzy), a następnie wokalnej z towarzyszeniem clavisimbalum.

W utworach wokalnych (wspomniane De toutes flours i kanon Ave virgo sanctissima w części pierwszej) do instrumentalisty Ryszarda Lubienieckiego dołączyła śpiewaczka Julieta González-Springer, z którą wspólnie prowadzą zespół muzyki dawnej Vox Imaginaria.

Ryszard Lubieniecki

Kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Studiował kompozycję i akordeon w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2023 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha we wrocławskim Instytucie Muzykologii, dotyczącą pamięci i jej śladów w późnośredniowiecznych źródłach muzycznych i teoretycznych z regionu Europy Środkowej.

Poza akordeonem gra również na średniowiecznych instrumentach klawiszowych (portatywie i clavisimbalum). Współzałożyciel tria muzyki współczesnej Layers i zespołu muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria. Opublikował kilka płyt z komponowaną muzyką współczesną, w tym "Musikformen der Natur" (EMA Vinci, 2023) z nowymi kompozycjami napisanymi na portatyw organowy. Jako improwizator aktywnie działa na lokalnej scenie muzyki improwizowanej, m.in. tworząc zespoły Lubieniecki/Rupniewski, Ute von Bingen i Widzicie. Jest wielokrotnym stypendystą Fundacji Royaumont.

Julieta González-Springer

Urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego oraz u Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

We współpracy z Ryszardem Lubienieckim (z którym tworzy zespół Vox Imaginaria) dwukrotnie otrzymała stypendium na realizację projektów muzyki średniowiecznej: "Laetare Silesia. Muzyka z wrocławskiego traktatu menzuralnego z początku XV w." (stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia) oraz "Wizje świętych w religijnym repertuarze muzycznym średniowiecznego Śląska" (stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Obecnie jest doktorantką w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką":

[Facebook Dwójki]

Vox Imaginaria

Trzon zespołu Vox Imaginaria stanowią Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki - wykonawcy specjalizujący się w muzyce średniowiecznej. Współpracę rozpoczęli na początku 2019 r., poszukując kompozycji możliwych do wykonania w składzie ograniczonym wyłącznie do głosu i portatywu. W repertuarze mają muzykę z niemalże wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego aż po historyczny Śląsk. Oboje związani są z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Członkowie zespołu Vox Imaginaria kształcili się u wybitnych wykonawców muzyki dawnej (m.in. Marcela Pérèsa, Katariny Livljanić, Laurence Brisset, Benjamina Bagby’ego, Patrizii Bovi i Coriny Marti) oraz brali udział w projektach (Formations professionnelles) organizowanych przez Fundację Royaumont. Współpracują z różnymi instytucjami (m.in. fundacjami Obszar Wspólny, Sztukupuku i Macondo, Księgarnią Hiszpańską, Alliance Française oraz Instytutem Filologii Romańskiej UWr), rozpowszechniając wiedzę o muzyce średniowiecznej w formie koncertów i warsztatów. Do współpracy nad najnowszymi projektami zapraszają wrocławskich muzyków, co pozwala jeszcze bardziej rozwinąć repertuar zespołu.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (10.06) w godz. 19.00-19.30.

mo/pg

Czytaj także

"Leggerezza". Olga Mysłowska, Michał Pepol, Patryk Zakrocki i muzyczna lekkość [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 19:30
W "Miejscówce z Dwójką" Olga Mysłowska, Michał Pepol i Patryk Zakrocki zaprezentowali swój projekt "Leggerezza". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Sarbak i Bolette Roed. Sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 19:30
Gospodarzem "Miejscówki z Dwójką" (3.06) był polsko-duński duet: klawesynistka Małgorzata Sarbak i flecistka Bolette Roed. Wykonały sonaty Jana Sebastiana Bacha na klawesyn i skrzypce... w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!
rozwiń zwiń