Polskie Radio
Section05
klawesyn

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Andrzej Sułek Ewa Mrowca MUZYKA KULTURA Dwójka muzyka dawna barok

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Klaudia Baranowska Marek Toporowski instrumenty dyrygent Dwójka KULTURA MUZYKA barok muzyka dawna

Alina Ratkowska i Paweł Gusnar - od "Nimf" do płyty "Le Clavecin Moderne plus Saxophone"

- Wszystko zaczęło się w 2007 roku od "Nimf", szczególnego i zarazem pięknego utworu. Stąd też ponownie zaprosiliśmy panią Weronikę Ratusińską i na tym dwupłytowym albumie pojawia się również jej nowa kompozycja pt. "Reflections" - mówili w Dwójce Alina Ratkowska i Paweł Gusnar o nagranej wspólnie płycie pt. "Le Clavecin Moderne plus Saxophone".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Gusnar klawesyn saksofon Jakub Kukla płyta Dwójka KULTURA MUZYKA Alina Ratkowska

"Miejscówka z Dwójką". Małgorzata Sarbak: to będą sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu

- Zagramy sonaty na klawesyn i skrzypce w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. To dość nietypowe, ponieważ Bach napisał je na skrzypce i w przeciwieństwie do innych utworów te akurat nie istniały w innych wersjach. Wybrałyśmy dwie z sześciu sonat, to duże formy, wspaniałe triowe utwory, niezwykle barwne, są tam przepiękne lamenty i adagia - mówiła w Dwójce klawesynistka Małgorzata Sarbak, która wraz z duńską flecistką Bolette Roed wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla klawesyn flet

Michał Nagy o "Miejscówce z Dwójką": muzyka kameralna lubi bliskość

- Nazbieraliśmy repertuaru na kilka takich spotkań, nasz dylemat polegał na trudnym wyborze. Barok to kopalnia wspaniałych pomysłów, które można przetwarzać na różne sposoby. Mam nadzieję, że dokonaliśmy właściwego doboru utworów - mówił w Dwójce gitarzysta Michał Nagy, który razem z klawesynistką Lilianna Stawarz będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz klawesyn gitara Miejscówka z Dwójką Dwójka