Bach tanecznym krokiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 23:00
W "Przypadkach Bacha" kontynuowaliśmy karnawałową podróż śladami barokowych tańców. Tym razem w rytmie włoskiej forlany i francuskiego passepied w Bachowskich suitach i partitach.
Passepied to rodzaj szybkiego menueta
Passepied to rodzaj szybkiego menuetaFoto: Polona.pl

Naszą "maîtresse de danse" była wspaniała pianistka francuska Marcelle Meyer.

A jak tańczy Bacha Piotr Anderszewski?

Passepied to taniec ludowy, popularny od XVI wieku w Bretanii. To rodzaj szybkiego menueta, zwykle w takcie 3/8 lub 6/8. W XVI wieku stał się tańcem dworskim i wszedł na stałe do muzyki baletowej. Był wyjątkowo popularny na dworach Ludwika XIV i Ludwika XV. Pojawił się m.in. w suitach Johanna Sebastiana Bacha, przykładem jest V suita angielska e-moll.

Forlana, czyli żywy taniec włoski w rytmie na 6/8 lub na 6/4, modny na początku XVII wieku w Wenecji, następnie wprowadzony do Francji. Tam jego rytmy i melodie chętnie wykorzystywali kompozytorzy oper i baletów.

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" będziemy słuchać interpretacji pianistów związanych m.in. z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów, jak bohater audycji, wyróżniony 8. nagrodą na V konkursie z 1955 roku, Andrzej Czajkowski.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.


Posłuchaj
60:03 [ PR2]PR2 (PCM) 3 luty 2022 22_00_09.mp3 Bach tanecznym krokiem (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 3.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Ashkenazy i Horszowski grają Bacha

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:57
Ponownie słuchaliśmy fortepianowych interpretacji dzieł patrona naszej audycji w wykonaniu uczestników Konkursów Chopinowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Maurizio Pollini oswoił Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:00
Maurizio Pollini to pianista, którego po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim​ w 1960 roku otoczył nimb wybitnego chopinisty. Świetny w repertuarze beethovenowskim, a z drugiej strony - we współczesnym.
rozwiń zwiń