Bachowskie concertante

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:56
Ewa Pobłocka rozpoczęła nowy wątek w swoim bachowskim cyklu: concertante. Ta forma barokowego koncertu zyskała u Jana Sebastiana Bacha swój najdoskonalszy kształt.
W audycji usłyszymy m.in. Koncerty brandenburskie Bacha
W audycji usłyszymy m.in. Koncerty brandenburskie BachaFoto: .

Forma concertante reprezentowana będzie w czasie audycji zarówno w koncertach solowych, jak i zespołowych – ze słynnymi Koncertami brandenburskimi na czele. Interpretacje w całym bogactwie historycznych odczytań i interpretacyjnych kontrastów: od Edwina Fischera, poprzez Kuijkenów, po współczesność. 

To nowy wątek w bachowskim cyklu, przygotowywanym dla radiowej Dwójki przez znakomitą pianistkę i pedagog Ewę Pobłocką.

Jan Sebastian Bach (1685-1750) - niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.


Posłuchaj
59:40 2022_03_03 22_00_27_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Bachowskie concertante (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 3.03.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Bach. Niewyczerpane źródło interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 22:00
W kolejnej odsłonie audycji "Przypadki Bacha" Ewa Połocka wzięła na warsztat drugi tom "Das wohltemperierte Klavier" Bacha. W nagraniach Samuela Feinberga, Andrasa Schiffa, Edwina Fischera, Glenna Goulda, Bach objawia swoje nieskończone przestrzenie interpretacyjnych odczytań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczymy Bacha: Allemande, Courante, Gigue

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 11:36
- Należy to grać swobodnie, owszem wiedzieć jak wyliczyć dokładnie, matematycznie - mówiła w audycji "Przypadki Bacha" Ewa Pobłocka, która poradę dotyczącą interpretacji Bachowskich tańców otrzymała od pewnej klawesynistki  dawno temu w Paryżu.
rozwiń zwiń