Concertante - od instrumentów współczesnych po historyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:01
To już ostatni odcinek "Przypadków Bacha" z mini-cyklu concertante. Ewa Pobłocka zamknęła go znakomitymi interpretacjami utworów bohatera audycji: usłyszeliśmy Koncert na dwa fortepiany C-dur w legendarnym nagraniu Clary Haskil i Gezy Andy z 1956 roku, współczesną rejestrację (i na współczesnych instrumentach) Koncertu skrzypcowego a-moll z Joshuą Bellem i II Koncert brandenburski z Sigiswaldem Kuijkenem na instrumentach historycznych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Skumer

Cykl concertante Ewa Pobłocka przedstawiała zarówno w koncertach solowych, jak i zespołowych – ze słynnymi Koncertami brandenburskimi na czele. Interpretacje w całym bogactwie historycznych odczytań i interpretacyjnych kontrastów: od Edwina Fischera, poprzez Kuijkenów, po współczesność. 

Pierwszy odcinek do wysłuchania TUTAJ >>>

Posłuchaj
58:35 2022_04_28 22_01_19_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Concertante - od instrumentów współczesnych po historyczne (Przypadki Bacha/Dwójka)

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Pogorelich, Bunin, Freire. Wielcy pianiści i Bach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Ewa Pobłocka raz jeszcze zaprosiła na spotkanie z Bachem w interpretacjach chopinistów i niechopinistów. W audycji tym razem usłyszymy Ivo Pogorelicha, Stanisława Bunina i Nelsona Freire'a. 
rozwiń zwiń