Bach inspiracją dla pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 22:00
Jaki wpływ wywarł Bach na twórczość wiedeńskich klasyków? Jakie utwory Bacha zalecał grać Chopin, a o co swoich uczniów prosił Wagner? Kiedy Bachem zajmował się Mahler i co myślał o twórczości lipskiego kantora Debussy?
Jan Sebastian Bach
Jan Sebastian BachFoto: Shutterstock/Uncle Leo

Odpowiedzi na te pytania szukała w kolejnej audycji Ewa Pobłocka, proponując nam nowe nagranie II tomu Preludiów i Fug Bacha w wykonaniu Trevora Pinnocka oraz archiwalne interpretacje francuskiej pianistki Marcelle Meyer.

***

Preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha, zebrane w zbiorze "Das Wohltemperierte Klavier", pomyślane zostały jako materiał edukacyjny. Jednak to m.in. dzięki nim muzyka mogła się rozwijać do kształtu, jaki dziś znamy. Właściwie każdy pianista na swojej drodze edukacyjnej grał przynajmniej jeden utwór z tego repertuaru. Cały zbiór zawiera dwa tomy, zawierające 48 utworów – po dwanaście preludiów i fug w każdej części.


Posłuchaj
59:32 2022_05_05 22_01_26_PR2_przypadki_Bacha.mp3 Bach inspiracją dla pokoleń (Przypadki Bacha/Dwójka)

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 5.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Concertante - od instrumentów współczesnych po historyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:01
To już ostatni odcinek "Przypadków Bacha" z mini-cyklu concertante. Ewa Pobłocka zamknęła go znakomitymi interpretacjami utworów bohatera audycji: usłyszeliśmy Koncert na dwa fortepiany C-dur w legendarnym nagraniu Clary Haskil i Gezy Andy z 1956 roku, współczesną rejestrację (i na współczesnych instrumentach) Koncertu skrzypcowego a-moll z Joshuą Bellem i II Koncert brandenburski z Sigiswaldem Kuijkenem na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń