Yulianna Avdeeva: granie Bacha wprawia mnie w niezwykły stan

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 22:00
- Zawsze miałam bardzo osobisty stosunek do muzyki Bacha, bo towarzyszyła mi od początku mojej przygody z fortepianem. Był moim niewidzialnym towarzyszem, którego obecność uważałam za naturalną. Granie jego muzyki to zawsze moment intelektualnego skupienia, a jednocześnie emocjonalnego otwarcia - mówiła w Dwójce znakomita rosyjska pianistka Yulianna Avdeeva.
Yulianna Avdeeva
Yulianna AvdeevaFoto: ©C_Schneider

1200x660_Chopin_12.1 ok.jpg
Recital Yulianny Avdeevej na Festiwalu Chopin i jego Europa

Posłuchaj
11:59 Letnia promenada 25.08.2021 Avdeeva.mp3 Rozmowa z pianistką Yulianną Avdeevą (Letnia promenada/Dwójka)

Yulianna Avdeeva zyskała światowe uznanie od czasu Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, podczas którego zdobyła pierwszą nagrodę. Jest pianistką, której temperament i wirtuozeria zdobywają publiczność na całym świecie. Tym razem mogliśmy jej słuchać podczas XVII Festiwalu Chopin i jego Europa, gdzie zaprezentowała m.in. dzieła Bacha, Szpilmana i Wajnberga.

Artystka zdradziła, że ogromnie zainteresowała ją twórczość Władysława Szpilmana, pochodząca jeszcze z okresu przedwojennego. Dlatego podczas warszawskiego koncertu zagrała jego Suitę "Życie maszyn".

- Ten utwór powstał w 1933 roku i jest jednym z niewielu dzieł Szpilmana, które przetrwały wojnę. Powstał w Berlinie tuż przed powrotem kompozytora do Warszawy. Myślę, że daje pewne wyobrażenie tego, jaką muzykę komponowałby Szpilman, gdyby nie wojna i Holokaust. To bardzo poruszające świadectwo tamtych czasów.

Czytaj też:

- Po raz pierwszy usłyszałam o Szpilmanie prawdopodobnie dzięki filmowi "Pianista" - wspominała pianistka. - Zafascynowała mnie jego historia. Później, w 2009 roku poznałam Andrzeja Szpilmana i jego syna Daniela. Od tamtej pory pozostajemy w kontakcie. Na początku ubiegłego roku Daniel zaprosił mnie do udziału w koncercie charytatywnym, organizowanym w Poznaniu. Wtedy po raz pierwszy wykonałam Mazurka Szpilmana i dowiedziałam się więcej o okolicznościach powstania utworów z tamtego okresu. Andrzej podarował mi także wspomnienia Szpilmana wydane po rosyjsku. To wszystko złożyło się na bardzo osobiste podejście, jakie mam do tej muzyki - opowiadała Yulianna Avdeeva.

W programie koncertu znalazła się również IV Sonata fortepianowa op. 56 Wajnberga, napisana po dramatyczny pobycie kompozytora w stalinowskim więzieniu. - To naprawdę niezwykłe dzieło - podkreśliła Yulianna Avdeeva. - Składa się z czterech części, spośród których każda jest całkowicie inna. Wierzę, że Wajnberg zawarł w tej sonacie odpowiedź na to, co go spotkało, a proces pisania był w pewnym sensie terapeutyczny. To także jedno z tych dzieł, w których ówczesny świat odbija się jak w lustrze, z całą jego złożonością i problemami.

Czytaj też:

- Kiedy gram utwór, myślę o jednej z niewielu zachowanych fotografii Wajnberga – tej, na której pattrzy w górę. Nie jest już  młodym człowiekiem, ale w jego oczach widać tak wiele światła, niewinności. Przypomina w tym nieco Kubusia Puchatka. Po tym wszystkim, co przeżył, jego muzyka jest poruszająca, życzliwa i ufna… zdarzają się w niej także bardzo mroczne momenty, ale początek pierwszej części sonaty daje tyle nadziei, że naprawdę trudno uwierzyć w jego życiorys.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Yulianna Avdeeva (pianistka)

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 19.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

am


. .
Czytaj także

"Karol Szymanowski wciąż pozostaje niedocenionym kompozytorem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:14
- Uwielbiam wykonywać obydwa koncerty Szymanowskiego, choć są zupełnie różne, obydwa darzę wielką miłością. Nie mogłabym powiedzieć, że któryś z nich wolę bardziej, łączy mnie z nimi po prostu dłuższa zażyłość. Uwielbiam do nich wracać i obserwować jak, wykonując je z różnymi orkiestrami, za każdym razem zmienia się moja interpretacja tych utworów - mówiła w Dwójce Alena Baeva.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lorenzo Coppola: istnieje mnóstwo nieodkrytej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
- Gdy po raz pierwszy otworzyłem nuty z Koncertem na klarnet i orkiestrę B-dur Kurpińskiego, poczułem się tak, jakbym w wieku 54 lat otworzył oczy i zobaczył zupełnie inny świat. To było dla mnie niezwykłe odkrycie - opowiadał w Dwójce znakomity włoski klarnecista Lorenzo Coppola.
rozwiń zwiń